avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1998 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Reincadrare in munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Reincadrare in munca

Am fost militar si am iesit la pensie de boala in 2012 . Mai pot fi reincadrat in activitate daca sanatatea imi va permite , sau nu ? Este vreo lege ?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 19:06, 3 August 2013
Ce fel de pensie aveti , pentru limita de varsta, de invaliditate , dar ce grad etc?
sunt la pensie de boala gradul III .
Fiind pensionar de invaliditate gr.III puteti lucra cu maximum 4 ore pe zi.
Asta stiam si eu , multumesc, eu intrebam de o revenire in activitatea militara , daca sanatatea imi va permite.
Asta v-o poate spune numai comisia medicala militara care va da verdictul daca sunteti apt sau nu pentru serviciul militar.

Alte discuții în legătură

Drept de munca sorina_h2004 sorina_h2004 BUNA ZIUA, Va rog sa-mi spuneti daca o persoana cu pensie de boala grd II fara drept de munca poate obtine drept de munca program redus(1-2 h) fara sa-i ... (vezi toată discuția)
Angajare rusualexandra rusualexandra O persoana care a iesit la pensie pe caz de boala sau a iesit la pensie anticipat se poate angaja la o societate privata. Eu stiu ca nu dar nu am gasit in ... (vezi toată discuția)
Gradul de invaliditate Armando28 Armando28 Am fost subofiter in armata,iar in urma unei crize de epilepsie petrecute in timpul liber(dormeam) am fost trecut direct in retragere cu gradul 2 de ... (vezi toată discuția)