Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Salariu minim pe economie
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Salariu minim pe economie

Daca salariul de incadrare este de 767lei ca functionar public la o vechime de 8 ani si 7 luni de ce nu se poate majora la 800lei cu 1 iulie? Raspunsul primit de la personal in unitatea in care lucrez a fost ca nu se poate majora deoarece as ajunge cu salariul la cuantumul salariilor persoanelor cu vechime in munca mai mare decat mine deoarece ultima ordonanta nu prevede si majorarea salariilor acestora.
HG nr.23/2013:
Art. 1. -
(1) Incepand cu data de 1 februarie 2013, salariul de baza minim brut pe tara garantat in plata se stabileste la 750 lei lunar, pentru un program complet de lucru de 168,667 ore in medie pe luna in anul 2013, reprezentand 4,44 lei/ora
(2) Incepand cu data de 1 iulie 2013, salariul de baza minim brut pe tara garantat in plata se stabileste la 800 lei lunar, pentru un program complet de lucru de 168,667 ore in medie pe luna in anul 2013, reprezentand 4,74 lei/ora.

Art. 2. - Pentru personalul din sectorul bugetar, nivelul salariului de baza, potrivit incadrarii, nu poate fi inferior nivelului salariului de baza minim brut pe tara garantat in plata prevazut la art. 1.

Stabilirea, pentru personalul incadrat prin incheierea unui contract individual de munca, de salarii de baza sub nivelul celui prevazut de lege constituie contraventie si se sanctioneaza cu amenda de la 1.000 lei la 2.000 lei de catre ITM sau Inspectia Muncii.
Multumesc frumos dar ce pot face eu daca de la personal se refuza majorarea si nu sunt singura cu salariul sub 800lei?
Puteti depune o sesizare la Inspectia Muncii/ITM si/sau promova o actiune in instanta impotriva angajatorului.