avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 838 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie de urmas
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie de urmas

buna ziua,


as dori sa ma lamuresc in urmatoarea privinta :
care sunt conditiile in care poti beneficia de pensie de urmas?
tatal meu a decedat. a avut o pensie de 630 de lei.
mama, ca si sot supravietuitor are o pensie de 850 de lei- pensionata la limita de varsta .
mama mea, ca si sot supravietuitor se incadreaza reglementarilor legale
pentru acordarea pensiei de urmas?
am inteles ca exista o reglementare legala conform careia timp de sase luni
sotul supravietuitor beneficiaza de pensie de urmas.
va rog daca ma puteti ajuta cu orice informatie care sa ma clarifice in aceasta privinta .
va multumesc!
Cel mai recent răspuns: ContSters257326 , utilizator 11:42, 4 August 2013
Legea 263/2010

ART. 92

Sotul supravietuitor care are dreptul la o pensie proprie si indeplineste conditiile prevazute de lege pentru obtinerea pensiei de urmas dupa sotul decedat poate opta pentru cea mai avantajoasa pensie.

ART. 89

(1) Pensia de urmas se stabileste, dupa caz, din:

a) pensia pentru limita de varsta aflata in plata sau la care ar fi avut dreptul, in conditiile legii, sustinatorul decedat;

(2) Cuantumul pensiei de urmas se stabileste procentual din punctajul mediu anual realizat de sustinator, aferent pensiei prevazute la alin. (1), in functie de numarul urmasilor indreptatiti, astfel:

a) 50% - pentru un singur urmas;




ART. 85

(1) Sotul supravietuitor are dreptul la pensie de urmas pe tot timpul vietii, la implinirea varstei standard de pensionare, daca durata casatoriei a fost de cel putin 15 ani.



(2) In cazul in care durata casatoriei este mai mica de 15 ani, dar de cel putin 10 ani, cuantumul pensiei de urmas cuvenit sotului supravietuitor se diminueaza cu 0,5% pentru fiecare luna, respectiv cu 6,0% pentru fiecare an de casatorie in minus.

ART. 86

(1) Sotul supravietuitor are dreptul la pensie de urmas, indiferent de varsta, pe perioada in care este invalid de gradul I sau II, daca durata casatoriei a fost de cel putin un an.




ART. 87

Sotul supravietuitor care nu indeplineste conditiile prevazute la art. 85 si la art. 86 alin. (1) beneficiaza de pensie de urmas pe o perioada de 6 luni de la data decesului, daca in aceasta perioada nu realizeaza venituri lunare dintr-o activitate profesionala pentru care asigurarea este obligatorie sau daca acestea sunt mai mici de 35% din castigul salarial mediu brut, prevazut la art. 33 alin. (5).



-Nu are dreptul la cele 6 pensii.
-Pensia de urmas ar fi de 315 lei,dar ar primi 350.
1. Nu se poate beneficia, in acelasi timp, si de pensia proprie si de pensia de urmas.

2. Daca pensia proprie este deja mai mare decat pensia sotului decedat nu mai are cum sa beneficieze de pensie de urmas deoarece aceasta ar fi de 50% din pensia sotului decedat.
multumesc pentru raspunsurile oferite !
intr-o interpretare proprie a art. 87, am retinut posibilitatea
prin care mama ar fi beneficiat de pensia de urmas, macar pentru cele 6 luni.
acum informatia e clarificata, multumesc pentru lamuriri !

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie urmas turc_alin turc_alin Care sunt conditiile si termenii pentru ca sotia pensionara sa poata beneficia, dupa moartea sotului, de 1/2 din pensia acestuia ? (vezi toată discuția)
Pensie de urmas pentru sotul supravietuitor paac paac Buna numele meu este Ionut Petru as dori sa stiu si eu anumite lucruri daca se poate Tatal meu a decedat in luna martie 2003 am beneficiat de pensie de urmas ... (vezi toată discuția)
Pensie de urmas 2moni 2moni Buna ziua, ma intereseaza de ce mama va beneficia doar pentru 6 luni de pensie de urmas asa cum i-au comunicat la CJP.Ea are 54 de ani si este casnica.Tatal ... (vezi toată discuția)