avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1035 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Bunuri comune 1990-2005
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Bunuri comune 1990-2005

Va rog sa ma ajutati cu un sfat in urmatoarea mea situatie de divort-partaj-copil:
A)Inainte de casatorie-cerere in numele meu propriu ptr. construire apartament propietate personala.
B)Dupa casatorie-avem in comun pe numele distinct al meu si al sotului urmatoarele acte:
-contract-constructie locuinta (prin credit CEC)
-contract CEC
-chitante rate si avans
C)Avansul si ratele au fost platite dupa casatorie de socrul meu (decedat), dar toate actele de mai sus figureaza distinct pe numele meu propriu si al sotului.Mentionez ca avem 15 ani de casnicie. si un copil de 10 ani
Sotul imi accepta incredintarea copilului
Intrebari:
-In acest caz apartamentul este bun comun? (chiar daca sotul a avut salariu mai mare decat mine?)
-ce procent defalcat si total (al meu si al copilului) as putea obtine prin partajul apartamentului.
Va multumesc.
In mod normal aprtamentul este bun comun.
In acest caz apartamentul se imparte 1/2 cu 1/2.
Daca sotul face dovada ca apartamentul a fost achitat 100% de tatal sau, apartamentul ii va reveni lui.
Copilul nu vine la partaj, acesta nu are dreptul la bunrile parintilor.
In ce priveste contributia efectiva a partilor la dobandirea bunurilor comune, aceasta trebuie dovedita, nefiind posibil, in practica, ca bunurile comune sa fie atribuite intotdeauna in parti egale sotilor, insa trebuie sa retineti ca si munca depusa in gospodarie si pentru cresterea copiilor constituie o contributie la dobandirea bunurilor comune. In cererea de divort (daca dv. ati facut-o) sau in cererea reconventionala la cererea de divort depusa de sotul dv. cereti instantei SA VA RECUNOASCA DREPTUL DE A CONTINUA SA LOCUITI IMPREUNA CU COPILUL IN LOCUINTA PE CARE O OCUPATI IN PREZENT, INLOCUIND IN CONTRACTUL DE....(VANZARE-CUMPARARE, INCHIRIERE ETC) PE SOTUL DV, CARE ESTE IN PREZENT TITULARUL ACESTUI CONTRACT. Ca temei juridic este art. 36 din Codul familiei
Cons. jr. Sauca

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Divort partaj 1990-2005 mdl_ro mdl_ro Va rog sa ma ajutati cu un sfat in urmatoarea mea situatie de divort-partaj-copil: A)Inainte de casatorie-cerere in numele meu propriu ptr. construire ... (vezi toată discuția)
Imobil ipotecat,obiect de partaj dupa recasatorire? tumi tumi buna ziua ,as vrea sa stiu daca apartamentul pe care l-am dobandit printrun credit ipotecar,incheiat pe numele meu, impreuna cu sotia din prima casatorie,si ... (vezi toată discuția)
Sfaturi solutionare partaj MMoniq MMoniq De curand am divortat (copilul a ramas in custodia mea) si urmeaza sa trec printr-un proces de partaj pentru a-mi recupera bunurile cumparate din veniturile ... (vezi toată discuția)