Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Spor de vechime conform CCM la nivel de ramura
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Spor de vechime conform CCM la nivel de ramura

CONTRACTUL COLECTIV DE MUNCÃ nr. 42/01 din 11 februarie 2010
la nivelul Ramurii Comerţ pe anul 2010

ART. 40
(1) Părţile contractante sunt de acord ca în perioada următoare să actioneze pentru includerea unor sporuri în salariul de bază, care să reprezinte retribuţia pentru munca prestată şi condiţiile de la locul de muncă, astfel încât salariul de bază să aibă pondere majoritară în salariu.
(2) Sporurile se acordă numai la locurile de muncă unde acestea nu sunt cuprinse în salariul de bază.
(3) Sporurile minime ce se pot acorda în condiţiile prezentului contract sunt:
g) pentru vechime în muncă, minimum 5% pentru 3 ani vechime şi maximum 25% la o vechime de peste 20 de ani, din salariul de bază;

[ link extern ]

formulari similare gasim si anterior, precum si o solutie a unei instante:

Analizand recursul prin prisma motivelor invocate si a actelor atasate la dosar, Curtea de apel constata urmatoarele:

Contractul colectiv de munca unic la nivel national pe anii 2005 - 2006 publicat in Monitorul Oficial, din 22 februarie 2005 stabileste la art. 40 alin. (1) ca ”Partile contractante sunt de acord ca in perioada urmatoare sa actioneze pentru includerea unor sporuri in salariul de baza, care sa reprezinte retributia pentru munca prestata si conditiile de la locul de munca, astfel incat salariul de baza sa aiba pondere majoritara in salariu”, iar la alin. (2) s-a prevazut ca "Sporurile se acorda numai la locurile de munca unde acestea nu sunt cuprinse in salariul de baza.”

Potrivit art. 40 alin. (3) lit. d din acelasi contract: "Sporurile minime ce se acorda in conditiile prezentului contract sunt: pentru vechime in munca, minimum 5% pentru 3 ani vechime si maximum 25% la o vechime de peste 20 de ani, din salariul de baza.”

Prevederi cu continut identic au fost inserate si in art. 41 alin. 1, 2 si 3 din Contractul colectiv de munca unic la nivel national pe anii 2007 - 2010 publicat in Monitorul Oficial din 29 ianuarie 2007.

Intrucat, in speta, nu exista contract colectiv de munca incheiat la nivel de angajator, reclamantei ii sunt aplicabile prevederile contractelor colective de munca la nivel national, aflate in vigoare in perioada 15.07.2006 – 15.05.2009.
Raportand aceste probe la dispozitiile legale incidente, Curtea retine ca solutia primei instante de respingere a actiunii reclamantei reflecta o aplicare si interpretare gresita a legii in cauza, ceea ce impune potrivit art. 312 raportat la art. 304 pct. 9 Cod procedura civila admiterea recursului, modificarea hotararii, in sensul admiterii actiunii si obligarii fostului angajator la plata sporul de vechime in munca in cuantum de 25% din salariul de baza aferent perioadei 15.07.2006 -15.05.2009, suma ce se va actualiza cu rata inflatiei pana la data platii efective.
[ link extern ]

ce spor de vechime poate solicita un fost salariat cu o vechime in munca de 15 ani pe perioada 11.02.2010 - 11.02. 2012 (aplicabilitate CONTRACT COLECTIV DE MUNCÃ nr. 42/01 din 11 februarie 2010 la nivelul Ramurii Comerţ)?

ContSters257414, utilizator
Avand in vedere practica uzitata cu privire la spourl de vechime, transele sunt urmatoarele:
5% - intre 3 - 5 ani vechime in munca
10% - intre 5 - 10 ani vechime in munca
15% - intre 10- 15 ani vechime in munca
20% - intre 15- 20 ani vechime in munca 20%
25% - peste 20 ani vechime in munca

In speta, ar fi aplicabil principiul analogiei. Analogia fiind o metodă de interpretare a normelor juridice ce constă în soluţionarea unei situaţii pentru care nu există o dispoziţie legală, care să o reglementeze în mod direct, prin aplicarea normei ce reglementează situaţia cea mai asemănătoare (analogia juris).
multumesc.

cred ca e utila si completarea de aici:

Vechimea în muncă reprezintă, sub auspiciile contractului colectiv de muncă unic la nivel
naţional pentru anii 2007-2010, un atu al angajatului, care cu cât dobândeşte o mai mare vechime în muncă, se presupune că dobândeşte un plus de experienţă, câştigând astfel o mai bună calificare, fiind reglementată ca o consecinţă obligaţia de remunerare suplimentară, IN FUNCTIE de această vechime, prin acest contract colectiv de muncă unic la nivel naţional.
Nu trebuie omisă, în interpretarea textului, precizarea făcută în partea introductivă a alineatului din care face parte textul propriu-zis relevant pentru acest spor, unde se instituie caracterul minimal al sporurilor reglementate în continuare.
Prin urmare, dacă în partea introductivă a alineatului se face precizarea caracterului minimal al drepturilor reglementate în cuprinsul său, chiar dacă la litera d) se reglementează ca un maxim sporul de vechime de 25 % peste 20 de ani, acest din urmă fapt nu poate fi privit ca o anulare a primei determinări.
Suprapunându-se, aşadar, caracterul minim al dreptului cu cel maxim stabilit prin dispoziţiile următoare, se deduce de aici intenţia părţilor contractante de a stabili un spor de vechime FLUCTUANT, ce porneşte de la procentul minim de 5 % pentru 3 ani vechime în muncă şi merge până la 25% pentru o vechime de peste 20 de ani, acest din urmă procent fiind exact, nesupus negocierii.
Cu alte cuvinte, întrucât matematic, o valoare ce nu poate fi nici mai mică, nici mai mare decât
alta, trebuie să fie egală cu aceasta, aplicând această logică textului de interpretat, rezultă că pentru o vechime în muncă de peste 20 de ani, sporul de vechime nu poate fi nici mai mic, dar nici mai mare decât 25 %, rămânând deci a fi egal cu acest procent.

Spor pentru vechime în muncă. Cuantum prevăzut în contractul colectiv de muncă unic la nivel naţional. Îndreptăţire.
Curtea de Apel Cluj, Secţia I-a civilă, decizia civilă nr. 202/R din 22 ianuarie 2013
[ link extern ]

ContSters257414, utilizator
pana in perioada 11.02.2010 - 11.02. 2012 (aplicabilitate CONTRACT COLECTIV DE MUNCÃ nr. 42/01 din 11 februarie 2010 la nivelul Ramurii Comerţ) au aplicabilitate prevederile art. 41 alin.3 lit. „d” din contractul colectiv de muncă national pe anii 2007- 2010?

daca da, pe ce perioada, exact?
CCMN pe anii 2007-2010 a fost valabil pana la 01.01.2011.
angajatorul activand in ramura comert (CAEN 47**) inteleg ca un fost angajat poate solicita, in baza CCMN pe anii 2007-2010 si CCM ramura comert din 11.02.2010, plata sporului de vechime pe perioada ianuarie 2007 - ianuarie 2012 (inclusiv).

daca da, inseamna ca poate solicita, de asemenea, si refacerea declaratiilor salariale (rectificative) - evidenta nominala a asiguratilor si a obligatiilor de plata catre bugetul asigurarilor social de stat aferente perioadei de mai sus.

se poate obtine asa ceva?

ContSters257414, utilizator