Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Persoanã cu handicap care deþine autoturism
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Persoanã cu handicap care deþine autoturism

Bună ziua,

Vă rog frumos să îmi ajutaţi în următoarea problemă.
O persoană cu handicap care deţine un autoturism adaptat pentru persoane cu handicap este obligat să plătească la RAR taxa inspecţiei tehnice periodice? Vă mulţumesc!

Dar conform L448/2006 este scutit de plata impozitului pe autoturism.
MIRELAIONICA, utilizator
Nu este scutit de la plata acestor taxe si a impozitului
Orice persoana care solicita servicii verificare auto la RAR detine obligatia achitarii acestora
Persoana care detine certificat/decizie de incadrare in grad de handicap,beneficiaza de facilitati fiscale strict in limitele art 26 din L nr 448/2006 republicata
ynocentta a scris:

Orice persoana care solicita servicii verificare auto la RAR detine obligatia achitarii acestora
Persoana care detine certificat/decizie de incadrare in grad de handicap,beneficiaza de facilitati fiscale strict in limitele art 26 din L nr 448/2006 republicata

În concluzie taxa pentru verificare ITP o va achita pentru că Legea 448/2006 nu este specificat acest lucru.