avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 637 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Cand optam pentru perioada de crestere copil?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Cand optam pentru perioada de crestere copil?

Buna ziua,

Va rog sa ma lamuriti, cand trebuie sa optez pentru cresterea copilului 1 an sau 2?
Inainte de aintra in concediu de maternitate optez si pentru concediu de crestere copil?

Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 15:50, 7 August 2013
1. Cand va hotarati sa intrati in CCC (dupa concediul de maternitate) faceti o cerere catre angajator prin care solicitati suspendarea contractului individual de munca (CIM) pentru a intra in CCC.

2. - In cerere trebuie sa stipulati ca optati pentru CCC pana la varsta de 1 an sau 2 ani a copilului.
- Aceasta optiune nu mai poate fi scchimbata pe parcursul CCC.

3. Angajatorul emite decizia de suspendare a CIM din care o copie o duceti la Primarie impreuna cu celelalte acte necesare.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ce pasi trebuiesc facuti la renuntarea la concediul de crestere copil si angajarea in alt loc de munca florisecuiu florisecuiu eu nrmal in februarie 2012 ar trebui sa in cep munca dar am fost la un interviu la alta firma si de la 1 .12.2011 am fost acceptata sa-mi incep activitatea ... (vezi toată discuția)
Concediu crestere copil ramqby ramqby Buna ziua.As dori sa stiu daca optez pentru CCC 2ani,apoi ma razgandesc si dupa o luna vreau sa merg la munca,primesc pentru restul perioadei ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie cresterea copilului sanducatanas sanducatanas Sunt salariat si vreau sa intru in concediu de paternitate pentru cresterea si ingrijirea copilului.Vreau sa intreb daca optez pentru 1 an dupa cate luni pot ... (vezi toată discuția)