Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Cand optam pentru perioada de crestere copil?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Cand optam pentru perioada de crestere copil?

Buna ziua,

Va rog sa ma lamuriti, cand trebuie sa optez pentru cresterea copilului 1 an sau 2?
Inainte de aintra in concediu de maternitate optez si pentru concediu de crestere copil?

1. Cand va hotarati sa intrati in CCC (dupa concediul de maternitate) faceti o cerere catre angajator prin care solicitati suspendarea contractului individual de munca (CIM) pentru a intra in CCC.

2. - In cerere trebuie sa stipulati ca optati pentru CCC pana la varsta de 1 an sau 2 ani a copilului.
- Aceasta optiune nu mai poate fi scchimbata pe parcursul CCC.

3. Angajatorul emite decizia de suspendare a CIM din care o copie o duceti la Primarie impreuna cu celelalte acte necesare.