avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 527 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Noua inmatriculare
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Noua inmatriculare

Am achizitionat un tiguan pe data de 25.07.2013,masina a fost in leasign din anul 04/2009,si pe data de 26.06.2013 s-a terminat leasingul si primul proprietar a scos masina la vanzare deoarece isi achizitionase alta,dupa ce am facut actele de cumparare-vanazare+ testele la reprezentanta mi s-a inmanat actele plus cartea de identitate a vehicolului care specifica ca masina a fost inmatriculata la acea data09.04.2009 de catre porsche leasing romania sa,pana sa achizitionez masina,am intrebat de taxa de inmatriculare si,vanzatorul mi-a spus ca masina a fost inmatriculata si ca are toate taxele platite catre anaf de catre firma de leasing.Azi cand am fost sa o verific cei de la anaf mi-au spus k masina este in regula din punct de vedere al actelor,dar nu are taxa de inmatriculare platita si ca nu pot sa circul cu ea.
Din cate am vazut ca si metoda partajului a picat,ce e de facut?respectivul proprietar nu mai raspunde la telefon.(valoarea inmatricularii este de app 3000 de euro,si nu prea imi convine sa platesc aceasta suma destul de mare)
Cel mai recent răspuns: madalynio , utilizator 14:39, 9 August 2013
mai mult ca sigur aveti un contract de vanzare-cumparare clasic in care se specifica niste clauze generale.
daca nu mergeati pe vorbe, ci incheiati un contract serios in care el isi asuma anumite obligatii relative la taxa de prima inmatriculare, aveati o sansa. altfel nu.
din pacate....ori platiti taxa, ori...o vindeti...ori...ramaneti cu ea in parcare.
puteti sa il terorizati cu telefoane eventual si sa va dea macar o parte din banii pt taxa.
Toti avocatii incearca sa gaseasca noi motive pentru a scapa de noua taxa, pana acum nu s-au primit solutiile de la CJUE.
Raspuns: Finalizarea unui contract de leasing presupune si transferul proprietatii asupra autoturismului, de la societatea finantatoare catre client.

O.U.G nr. 9/2013 privind timbrul de mediu pentru autovehicule prevede la art. 4 lit. c) obligatia de a se plati taxa \"cu ocazia transcrierii dreptului de proprietate asupra autovehiculului rulat si pentru care nu a fost achitata taxa speciala pentru autoturisme si autovehicule, taxa pe poluare pentru autovehicule sau taxa pentru emisiile poluante provenite de la autovehicule, potrivit reglementarilor legale in vigoare la momentul inmatricularii\".

Mai mult, conform precizarilor suplimentare oferite de Ministerul Mediului si Schimbarilor Climatice la solicitarea Conso.ro, timbrul de mediu trebuie platit si de catre cei care in trecut au fost scutiti de plata taxei auto.


“Indiferent ca s-a incadrat in situatia legiferata prin O.U.G nr. 117/2009, daca pentru autovehiculul respectiv nu a fost achitata \"taxa\", sau a fost restituita in urma unei hotarâri judecatoresti -art.4 lit. d) din O.U.G nr. 9/2013-, la momentul la care se cere transcrierea dreptului de proprietate, timbrul de mediu trebuie achitat”, au explicat reprezentantii Ministerului.


*nu am inteles partea care am ingrosat si subliniat....trebuie platita si de cei care in trecut au fost scuti de taxa,deoarece masina e euro 4 si in 2009 nu se platea acea taxa


si partea a doua care am subliniat,ca nu a fost masina inmatriculata la momentul transcrierii dreptului de proprietate, conform acestor legi,vanzatorul nu a facut un fals in acte?


sau prin mostenire se mai poate inmatricula?
Ultima modificare: Joi, 8 August 2013
madalynio, utilizator
Timbrul de mediu se plateste de catre cumparator, nu de catre vanzator.
Si nu, nu a facut un fals in acte. Proprietatea si inmatricularea sunt doua lucruri distincte, poti fi proprietar pe o masina neinmatriculata. Si dumneavoastra puteti vinde mai departe masina, fara sa o inmatriculati, daca gasiti client.
am inteles,dar daca ma duc si incep un proces pot sa circul cu masina?cu numere rosii?nu am mai fost in situatia aceasta si nu stiu ce sa fac..vreau sa ma documentez inainte de a incepe procesu, sa caut avocat
intrebarea este alta,daca platesc suma de 2400 de euro,cat ma costa inmatricularea,dupaia dau in judecata,exista sanse de castig?sa imi recuperez banii..si cam in cat timp iti inapoiaza anafu banii

Alte discuții în legătură

Taxa la inmatriculare auto dupa finalizare leasing lilianabln lilianabln Buna seara, am urmatoarea problema: am achizitionat o masina dupa finalizarea unui contract de leasing din iunie 2009 al unei persoane juridice, iar acum ... (vezi toată discuția)
Taxa timbrul de mediu lintz lintz Buna ziua, As dori sa stiu ce solutii juridice exista in urmatoarea situatie. Societatea, a contractat un leasing pentru un autoturism nou (Renault Laguna ... (vezi toată discuția)
Recuperare timbru de mediu pentru auto inmatriculat dupa finalizare contract leasing (oug 9/2013 art.4 pct.c) pasatmadalina pasatmadalina Am observat ca majoritatea cazurilor de recuperare timbru de mediu se refera la autoturismele aduse din afara tarii si inmatriculate in RO pentru care ... (vezi toată discuția)