Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Recuperare timbru de mediu pentru auto inmatriculat ...
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Recuperare timbru de mediu pentru auto inmatriculat dupa finalizare contract leasing (OUG 9/2013 art.4 pct.c)

Am observat ca majoritatea cazurilor de recuperare timbru de mediu se refera la autoturismele aduse din afara tarii si inmatriculate in RO pentru care a fost invocat art.110 din TFUE si art.90 din Tratatul Comunitatii Europene.
Ce sanse de recuperare timbru de mediu au cei care se incadreaza in OUG 9/2013 art.4 pct.c? Ce articole si legi pot fi invocate in aceste cazuri pentru a solicita restituirea taxei platite? Sunt sanse de admitere a unei actiuni de acest fel in instanta?
In cazul meu...am avut un contract de leasing pe o perioada de 5 ani, iar la finalizarea contractului de leasing, pentru inmatricularea masinii a trebuit sa platesc timbrul de mediu (cu ocazia transcrierii dreptului de proprietate asupra autovehiculului rulat şi pentru care nu a fost achitată taxa specială pentru autoturisme şi autovehicule, taxa pe poluare pentru autovehicule sau taxa pentru emisiile poluante provenite de la autovehicule, potrivit reglementărilor legale în vigoare la momentul înmatriculării;).
:((
Eu zic sa faceti niste ,,sapaturi", sa vedeti daca firma de leasing nu a recuperat taxa si apoi v-a mai pus sa o platiti inca o data!
Au fost ,,n" cazuri, cand au fost stransi cu usa au invocat o ,,greseala" in contabilitate :giggle:
Cand a inmatriculat firma de leasing autoturismul nu era in vigoare taxa de poluare sau timbrul de mediu, asa ca a trebuit sa o platesc pentru a trece autoturismul pe numele meu dupa finalizarea contractului de leasing. Exista vreun temei legal pentru a putea solicita restituirea ?