Forum Discuţii juridice Executare silită Executare silita pentru credit nevoi personale
Discuție deschisă în Executare silită

Executare silita pentru credit nevoi personale

Buna ziua!
Azi, am primit executare silita pentru un credit de nevoi personale. Singurul venit e salariul pe care mai am 2 exec silite. Dar, de la 1 sept. 2013 intru in pre+postnatal urmat de concediul de crestere al copilului.
Daca intrerup timp de 3 ani aceste executari este posibil sa se prescrie?
Multumesc!
Nu se va putea pune poprire pe mai mult de 1/2 cat aveti probabil deja.
Poprirea fiind infiintata, nu se poate prescrie.
ContSters214341, utilizator
Dar in situatia in care poprirea nu este urmata de nici-o incasare iar executorul jud. nu mai face alte acte de ex., nu se poate vorbi de prescriptie?
Pai nu aveti de unde sa stiti daca executorul va mai face sau nu acte de executare... nu faptul ca nu are ce sa va ia duce la prescriptie, ci daca se renunta la executare sau nu se insista.
poprirea nu se perima, daca executarea este pornita inainte de 15.02.2013, deci pe vechiul cod de procedura
ContSters214341, utilizator
Corect, poprirea nu se perima. Dar se poate prescrie o executare silita inceputa prin poprire (sub vechiul cpc), poprire neurmata de nici-o incasare (au fost infiintate popriri la cateva banci -terti popriti- la care debitorul nu avea cont) ?