Forum Discuţii juridice Executare silită perimare in executare prin poprire
Discuție deschisă în Executare silită

perimare in executare prin poprire

Buna ziua! Sunt debitor intr-o executare prin poprire. Din suma executabila am fost executat partial. Desi executorul a notificat tertul poprit, acesta nu a mai efectuat viramente timp de 9 luni. Creditorul nu a validat poprirea. Se poate considera executarea ca fiind perimata? Executorul mai poate consemna sume in acest moment? Multumesc!
am uitat: e vba de o proprire la cerere si nu una din oficiu!
Executarea silita prin poprire nu se perima. Mai asteptati 2 ani si 3 luni, cand se prescrie dreptul creditorului de a va executa silit, daca va curge nestingherit termenul de prescriptie.
da, la o prima vedere perimarea la poprire nu intervine decat la prescriptie. Totusi..e vorba de o suma fixa executabila si un venit fix pe care s-a instituit poprirea. Tertul poprit nu a raspuns in 15zile executorului in ce fel si ritm urmeaza sa consemneze suma restanta. Repet, nici creditorul nu a validat poprirea ptr a trece tertul poprit in debitor direct. Aceasta este o calar dovada de dezinteres a creditorului ioar eu sunt afectat prin aceasta tergiversare..sine die, practic.
Atat la o prima vedere, cat si la o ultima vedere, executarea silita prin poprire nu se perima. Legea este clara in acest sens.

Daca tertul poprit nu a infiintat poprirea, nu se poate valida impotriva sa.
Aici sunt discutii de facut, sunt judecatorii care se cred mai interesanti daca interpreteaza altfel legea decat majoritatea, chiar si atunci cand legea este foarte clara. Astfel, se considera ca termenul de 3 luni in care trebuia sa se faca cererea de validare ar fi unul prohibitiv. Teoretic ar mai fi posibila validarea.

Dumneavoastra sunteti debitor, pana va executati obligatia, nu va puteti plange ca v-ar fi afactate drepturile, ptr ca este o ingerinta legala in drepturile dumneavoastra iar culpa va revine in totalitate. Puteti plati si scapati de alte neplaceri.

k...cred ca e nevoie de explicatii suplimentare: tertul poprit este acelasi cu beneficiarul final. executarea se face: tert poprit (pe sumele care mi le datoreza)-executor-curator-tert poprit (de data asta in calitate de reprezentant legal al persoanelor curatelate). intre mine si tertul poprit/reprezentantul legal..exista datorii bilaterale. eu , ca debitor, sunt afectat de intreruperea executarii intrucat nu am descarcarea de gestiune necesara.