avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 664 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... pensionare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

pensionare

Buna
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 13:54, 19 Martie 2009
Ce e buna?
pai mesajul nu era doar buna, probabil e problema de tehnica
intrebarea mea era referitaore la stabilirea dreptului de pensionare limiita de varsta si pensie anticipata
caz > barbat , data nasterii 14.03.1951, stagiu de cotizare 35 ani , 24 de ani lucrati in grupa 2,
cum se calculeaza varsta la care se poate pensiona de limita de varsta sau anticipat
multumesc
Pentru limita de varsta, cu reducere pentru activitate in gr.II, se poate pensiona la 14.09.2010, la varsta de 59 ani si 6 luni.
Anicipat cu pensie partiala se poate pensiona la 14.03.2011, asa ca pensia de limita de varsta este mai inainte.
Intrati pe www.pensiiprahova.ro (de unde am luat si eu cele ce v-am comunicat) si aveti cele mai competente raspunsuri la intrebarile despre prestatiile CNPAS.
amalia a scris:

intrebarea mea era referitaore la stabilirea dreptului de pensionare limiita de varsta si pensie anticipata
caz > barbat , data nasterii 14.03.1951, stagiu de cotizare 35 ani , 24 de ani lucrati in grupa 2,
cum se calculeaza varsta la care se poate pensiona de limita de varsta sau anticipat
multumesc

1. Reducerea varstei standard de pensionare pentru perioada lucrata in grupa II de munca este de 5 ani si 6 luni. De pensie pentru limita de varsta poate beneficia la varsta de 59 ani si 6 luni, din septembrie 2010.

2. Intrucat persoana la care faceti referire a realizat stagiul complet de cotizare, de pensie anticipata partiala poate beneficia la implinirea varstei de 60 de ani.

Cititi pe prima pagina a Avocatnet articolul despre proiectul Ministerului Muncii referitor la cresterea varstelor standard de pensionare.
Raspunsurile pe care le-ati primit sunt in conformitate cu legislatia actuala.
multumesc pentru raspuns.
imi puteti spune si principiul dupa care se caluleaza pensia anticipata , eu nu inteleg interpretarea articolelor din legea pensiilor
multumesc
Ultima modificare: Joi, 19 Martie 2009
amalia mircea, utilizator

Alte discuții în legătură

Pensie anticipata/limita de varsta? ioana.crisan ioana.crisan Buna ziua! am o intrebare:taica-meu are varsta de 59 ani si 3 luni,nascut in 1951,a lucrat efectiv 32 ani si are 10 luni gr I si 17 ani grupa II. As dori sa ... (vezi toată discuția)
Pensie anticipata mara100 mara100 Buna ziua.In conditiile unui stagiu de cotizare de 31 ani ,fara intreruperi(conditii normale de munca),care este varsta la care se poate solicita pensionare ... (vezi toată discuția)
Pensie anticipata ContSters42179 ContSters42179 Pe \"Legislatia muncii.ro\" a aparut editorialul din care redau un citat : La implinirea varstei standard de pensionare [b]sau, dupa caz, la implinirea ... (vezi toată discuția)