Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... pensionare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

pensionare

Buna
Asiguratii care au realizat stagiile complete de cotizare, precum si cei care au depasit stagiul complet de cotizare cu pana la 10 ani pot solicita pensie anticipata partiala cu reducerea varstelor standard de pensionare cu cel mult 5 ani.

Barbatul din exemplul dvs. trebuie sa aiba 35 de ani de cotizare si varsta de 60 ani (varsta standard) pentru a iesi la pensie de limita de varsta. Dar pentru ca a lucrat la gr.II 22 de ani, varsta de pensionare pentru limita de varsta se reduce la 59 de ani si 6 luni.
La pensie anticipata partiala poate iesi inainte cu 5 ani de varsta standard, adica 65-5=60 ani.
Deci iese mai repede la pensie de limita de varsta decat la pensie anticipata partiala.