Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Inmatriculare auto
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Inmatriculare auto

buna ziua
am cumparat un autoturism (matiz), an constructie 2002, inmatriculata in romania, am facut cu proprietarul actele, la taxe si impozite am trecut-o pe numele meu, dar am facut si contract de comodat pt a nu mai plati taxa auto.
in schimb in lege este trecut ca persoanele cu handicap accentuat (de exemplu ) nu platesc acea taxa auto
pot sa inscriu masina la politie fara a plati taxa auto, fiind pers cu hand accentuat?
eventual cum procedez?
va multumesc
Pentru a beneficia de facilitatea L nr 448/2006 art 26,este necesar in principal ca solicitantul sa faca dovada deciziei/certificatului de incadrare in grad de handicap iar autoturismul sa detina adaptare tehnica conform prescriptiei medicului specialist
RAR este autorizata si competenta sa verifice adaptarea tehnica sa elibereze certificat de omologare sa completeze in baza proprie de date si in cartea de identitate a autotirismului existenta adaptarii tehnice
Cititi acest topic :
www.avocatnet.ro/content/for...
fizic, sunt "intreaga", handicalul meu este diabetul ..., pe "dinafara" nu se vede handicapul, in privinta adaptarii nu stiu cum sa procedez
la prima vedere par un om normal, sanatos, dar "interiorul "organismului e cu probleme, dar am certificat de handicap accentuat
...trebuie sa fie adaptat doar atunci cand e vorba de o persoana fara maini sau picioare (de ex) ?
mii de multumiri pentru sfaturi
marianachita, utilizator
Nu puteti inmatricula masina cu scutire.

Legea prevede scutirea

b) autovehiculelor special modificate in scopul conducerii de catre persoanele cu handicap, precum si in scopul preluarii si transportarii persoanelor cu handicap grav sau accentuat, astfel cum aceste persoane sunt definite in Legea nr. 448/2006 privind protectia si promovarea drepturilor persoanelor cu handicap, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare;

lista modificarilor acceptate o gasiti pe site la RAR.