Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii REVISAL - cine poate depune?
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

REVISAL - cine poate depune?

Buna ziua,

O societate cu 6 angajati, din care unul este contabil (angajat cu contract individual de munca cu 2 ore/zi), poate acesta sa opereze in REVISAL? (Mentionez ca are decizie de numire pentru aceasta activitate)Sau trebuie obligatoriu o persoana calificata ca inspector resurse umane sau o firma care face acest lucru?
Multumesc.
pentru ca are decizie, poate opera in Revisal
Prin art.2 alin.5 din HG nr.500/2011 s-a prevazut ca , completarea si transmiterea registrului se fac de catre una sau mai multe persoane nominalizate prin decizie scrisa de catre angajator.

Prin urmare, persoana desemnata sa completeze si sa transmita REVISAL-ul poate fi I.R.U. sau o alta persoana.

In speta, cum contabilul are o astfel de decizie atunci el va completa si transmite REVISA-ul.