Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Indemnizatie CIC
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Indemnizatie CIC

Buna ziua,

In cazul in care o mamica se intoarce mai devreme din CIC cu cateva luni inainte de implinire un an copil ( optand pt un an ) si solicita incetare CIM, ea mai primeste indemnizatie de crestere copil pana face copilul un an ?

Adica ex. Copilul face un an pe 09.10.2013
A solicitat CIC pana la varsta de un an copil
Ea vrea sa se intoarca pe 12.08.2013 si incetare cu 13.08.2013.

1.In acesta situatie ea mai primeste indemnizatia pana la implinirea varstei copilului de un an ?
2.daca ea ramane in CIC pana la implinirea varstei de 1 an a copilului, cf cereri – primeste indemnizatia pana la varsta de un an a copilului ?

Multumesc
@ Rana

1. Daca se reintoarce la munca nu mai primeste indemnizatia pentru CCC.

2. Daca ramane in CIC pana la implinirea varstei de 1 an a copilului, va beneficia de indemnizatie pana la varsta de un an a copilului.
Multumesc de raspuns .

1. se intoarce , are o zi de CFP si urmatoarea inceteaza - in situatia asta mai primeste indemnizatie pana la implinirea 1 an copil ( precum a optat ) ?

2. am intelec , cf noilor reglementari ca daca tatal nu doreste sa stea a 12-a luna in CIC at mama trebuie sa se reintoarca pt ca nu va primi indemnizatia pt a 12-a luna .
Daca se reintoarce a munca , atunci plata indemnizatiei inceteaza.

Intr-adevar, daca tatal care indeplineste conditiile de acordare a indemnizatiei nu intra in CCC, atunci durata CCC pentru mama se va reduce cu o luna - situatie valabila numai in cazul copiilor nascuti dupa 01.03.2012.
ok se intoarce la munca doar pt o zi in care este in CFP pt ca din urmatoarea zi inceteaza CIM, at mai primeste indemnizatie ?
V-am mai spus ca daca se reintoarce la munca nu mai primeste indemnizatia pentru CCC.