Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie

Stimati domni,
Sunt persoana cu handicap de gradul II inca de la nastere, am 45 ani si o vechime in munca de 22 ani si 4 luni.
As dori sa stiu daca in aceste conditii ( cu noile modificari ale legii) as avea dreptul la pensionare

bobuonisei a scris:

Buna ziua,
Revin cu o noua nelamurire.
Daca am lucrat in grupa 1 de munca ca si persoana cu handicap gradul 2 timp de 10 ani, mai am dreptul si la reducere de varsta conform grupei, pe langa reducerea de 10 ani ca si persoana cu handicap...???
Si as dori sa stiu daca pentru cei 10 ani in grupa 1 de munca mai primesc un spor banesc la pensie sau nu.
Va multumesc frumos pentru intelegere.
Mentionez ca am lucrat in grupa I-a de munca in perioada 1988-2000