Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Ce autorizatii imi trebuie pentru a deschide un punct ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Ce autorizatii imi trebuie pentru a deschide un punct de lucru pentru activitate vanzari textile?

Ce autorizatii imi trebuie?

De asemenea, daca eu nu sunt angajat (fiind administrator) trebuie sa mai fac protectia muncii?

Ce alte autorizatii, acte mai am nevoie pentru a-mi desfasura activitatea in punctul de lucru?

Orice informatie in plus la aceste intrebari ar fi de mare ajutor.

Va multumesc pentru timpul acordat.
Inregistrarea punctului de lucru – eliberarea Certificatul constatator cu activitatile ce se vor desfasura in spatiul repectiv

Autorizatie de functionare pe linie sanitara si sanitar-veterinara - nu trebuie la textile

Autorizatie linia protectiei muncii si PSI

Autorizatia de functionare eliberate de primarie

Autorizatia privind montarea unei reclame/ firma/ panou

Alte precizari:
Contract cu medic medicina muncii

Contract de salubrizare (ridicare gunoi)

Amenajarea spatiului – trebuie facuta conform normelor uniunii europene, cu 3 spatii (de vanzare, de depozitare, pentru personal) - nu trebuie la textile 3 spatii
instructiuni tehnologice – schema de igienizare (wc-personal, vestiar, etc)

Dovada efectuare periodica - dezinfecţia, dezinsecţia, deratizarea.

Aviz calificare personal (vanzatori)
Fise personal si evaluari de risc pe posturi de lucru, etc.

Contract de service pentru casa de marcat.

Afisarea la loc vizibil: certificat de inregistrare, certif constatator, autorizatii, anunt interzicere vanzare tutun si alcool catre minori, anunt cu nr de tel si adresa oficiului protectia consumatorului ... si altele

Daca folositi cantar (mecanic sau electronic) ... contract cu o firma de metrologie. - nu trebuie la textile

Trebuie sa asigurati si paza (sub sanctiunea amenzii, data de politie), prin paza proprie sau contract cu firma de bodyguarzi.

NU o sa va controleze nimeni la protectia muncii ca si administrator, dar oricum ar fi bine sa completati carnetele alea de pm si psi.
trandafir2, moderator