Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Procedura sistare pensie invaliditate
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Procedura sistare pensie invaliditate

Buna,
daca decizia de pensionare (de invaliditate),incedeaza la o anumita perioada si numai dorim sa o prelungim,care este procedura?
-renuntam asa pur si simplu sau este nevoie sa mergemla comisia de expertiza medicala,va rog?
multumesc!
trebuie sa mergeti la comisia de expertiza si ei o sa stabileasca ce este de facut in continuare
Nu mai doriti sa fiti in pensie de boala si vreti sa incepeti lucrul?
Daca nu va prezentati la comisie pensia se sisteaza cu luna urmatoare, dar puteti cere o reexaminare medicul expert al asigurarilor sociale hotaraste daca sunteti apt de lucru sau nu.