avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 841 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Procedura sistare pensie invaliditate
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Procedura sistare pensie invaliditate

Buna,
daca decizia de pensionare (de invaliditate),incedeaza la o anumita perioada si numai dorim sa o prelungim,care este procedura?
-renuntam asa pur si simplu sau este nevoie sa mergemla comisia de expertiza medicala,va rog?
multumesc!
Cel mai recent răspuns: Gabi50 , utilizator 23:27, 16 August 2013
trebuie sa mergeti la comisia de expertiza si ei o sa stabileasca ce este de facut in continuare
Nu mai doriti sa fiti in pensie de boala si vreti sa incepeti lucrul?
Daca nu va prezentati la comisie pensia se sisteaza cu luna urmatoare, dar puteti cere o reexaminare medicul expert al asigurarilor sociale hotaraste daca sunteti apt de lucru sau nu.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensionare de boala darianna darianna buma ziua. Am fost diagnosticata cu cancer de col uterin .De 1 an sunt in concediu medical.As dori sa stiu daca beneficiez de pensie de boala, (vezi toată discuția)
Pensie de invaliditate claudiu26 claudiu26 Bu as dori sa stiu daca ma pot pensiona pe caz de boala,avand 54 de ani din care 22 de ani vechime in campu munci,18 ani de grupa a2-a,si acuma sant in ... (vezi toată discuția)
Pot beneficia de pensia pe caz de boala? ecaterina18 ecaterina18 Va rog frumos, vreau sa aflu daca o persoana cu astfel de boli se poate pensiona:Incontinenta urinara de efort, Insuficienta renala cronica in stadiu de ... (vezi toată discuția)