Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cumparare teren,care sunt pasi(demersurile) de urmat ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cumparare teren,care sunt pasi(demersurile) de urmat pentru a intra in posesie?

Mi-as dori sa cumpar un teren extravilan in apropierea Bucurestiului,dar nu stiu efectiv care sunt pasi de urmat pentru a-l cumpara.Sper ca intrebarea mea nu este stupida.Multumesc!
Faceti drumul pana la vanzator, apoi pana la banca si in cele din urma la notar sa incheiati contractul de vanzare cumparare. Cam astia ar fi pasii.
Ar fi bine sa cereti notarului sa verifice titul de proprietate, in cazul in care nu va permieti un avocat care sa faca asta.
ContSters42249, utilizator
Merci de raspuns.Cu vanzatorul m-am inteles,totusi intreb:Nu pot face actul de vanzare-cumparare direct cu un avocat?
Care ar fi taxele percepute de avocat,fata de cele percepute de notar?Sau nu se pot face la avocat?!
Nu se pot face de catre avocat, doar un notar poate autentifica o astfel de vanzare-cumparare. Onorariul depinde de fiecare notar, iar taxele depind de valoarea imobilului.
la un avocat se poate incheia un antecontract de vanzare cumparare cu data certa, dupa care se urmeaza procedura fie prin instanta de judecata fie prin notariat dupa intocmirea cartii funciare.
Inteleg ca de multe ori valoarea reala a tranzactie de vanzare nu este trecuta efectiv in contractul de vanzare pentru ca taxele notariale sa fie mai mici,asa este?Este o procedura buna?