Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Act normativ care nu a respectat prevederile Legii 52 ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Act normativ care nu a respectat prevederile Legii 52 din 2003 privind transparenta decizionala

O autoritate publica centrala a propus si Guvernul a aprobat un proiect de HG care a fost afisat pe site-ul institutiei cu 4 zile inainte de aprobarea in sedinta de guvern, incalcandu-se prevederile Legii 52 din 2003 privind transparenta decizionala, care prevede obligatia afisarii proiectului de HG si notei de fundamentare/expunere de motive la sediul institutiei, pe site-ul propriu si in mass-media centrala sau locala inclusiv termenul, locul si modalitatea de formulare a unor eventuale observatii/propuneri/sugestii.
HGul respectiv va sta la baza concedierii unor oameni. Poate fi suspendat si apoi anulat HGul respectiv in instanta de contencios administrativ a Curtii de Apel pentru nerespectarea prevederilor acestei legi?
Daca efectele HG sunt unele proaste, merita incercata suspendarea inclusiv pentru incalcarea transparentei decizionale. Poate gasiti si alte motive.