Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Impozit pe profit
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Impozit pe profit

O firma, platitoare de impozit pe venit microintreprindere, la data de 31.07.2013, depaseste plafonul de 220000 cifra de afaceri. De la ce data devine platitoare de impozit pe profit si pana la ce data trebuie depusa declaratia 010.
Conform art. 112 indice 6 din Codul Fiscal, o microintreprindere care depaseste plafonul de 65.000 euro calculati la cursul valutar valabil la sfarsitul exercitiului financiar precedent, este obligata la plata impozitului pe profit incepand cu trimestrul in care s-a realizat depasirea plafonului, in cazul dvs. incepand cu trimestrul III 2013. Calculul impozitului se face avand in vedere veniturile si cheltuielile realizate de la inceputul anului fiscal.

Atentie! Daca societatea a fost microintreprindere de la 01.02.2013, pentru stabilirea plafonului de 65.000 euro si pentru impozitul pe profit, se iau in calcul veniturile si cheltuielile realizate incepand cu 01.02.2013 si societatea este obligata sa depuna declaratie rectificativa privind impozitul pe profit realizat in 2013.

Declaratia 010 se intocmeste in termen de 30 zile de la sfarsitul lunii in care s-a depasit cifra de afaceri, respectiv pana la 30.08.2013.