Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Asistenþã juridicã/ reprezentare parte vãtãmatã
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Asistenþã juridicã/ reprezentare parte vãtãmatã

Partea vătămată poate să ceară avocat din oficiu? Ce condiţii trebuie să fie îndeplinite pentru acest lucru?
GheorgheFloroiu, utilizator
ART. 173*)
Asistenţa celorlalte părţi
#M50
Apărătorul părţii vătămate, al părţii civile şi al părţii responsabile civilmente are dreptul să asiste la efectuarea oricărui act de urmărire penală care implică audierea sau prezenţa părţii căreia îi asigură apărarea şi poate formula cereri şi depune memorii.
#B
În cursul judecăţii, apărătorul exercită drepturile părţii pe care o asistă.
#M50
Când organul judiciar apreciază că din anumite motive partea vătămată, partea civilă sau partea responsabilă civilmente nu şi-ar putea face singură apărarea, dispune din oficiu sau la cerere luarea măsurilor pentru desemnarea unui apărător.
#CIN
*) Curtea Constituţională, prin Decizia nr. 1086/2007 (#M55), a constatat că dispoziţia "care implică audierea sau prezenţa părţii căreia îi asigură apărarea", cuprinsă în art. 173 alin. 1 din Codul de procedură penală, este neconstituţională.

#M36
Vă mulţumesc.
Depinde de felul in care apreciaza instanta in astfel de cazuri.
De regula se resping aceste cereri.

Doar legea speciala confera drepturi concrete pentru unele parti vatamate.
Care este legea specială aplicabilă acestei situaţii?
Legea cu privire la victimele unor infractiuni.
Cum este cu traficul de persoane, etc.
Depinde despre ce infractiune este vorba.