Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Aplicarea art. 170 din Legea 263/2010
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Aplicarea art. 170 din Legea 263/2010

Cum se aplica art.170 daca in anul precedent castigul mediu brut realizat a fost zero?
Castigul mediu brut,nu are cum sa fie zero.
El este in crestere de la an la an.
Pe anul 2013 acesta este de 2223 de lei.
Castigul mediu brut realizat,nu se refere la o anumita persoana,ci la cel pe economie
,,Art. 170. - (1) Pentru persoanele inscrise la pensie incepand cu data intrarii in vigoare a prezentei legi, la punctajul mediu anual determinat in conditiile art. 95 se aplica un indice de corectie calculat ca raport intre 43,3% din castigul salarial mediu brut realizat pe anul precedent si valoarea unui punct de pensie in vigoare la acea data."
Se pare ca aici s-a omis expresia ,,pe economie" care trebuia scrisa dupa cuvintele:castigul salarial brut.Consider ca aceasta e o eroare care poate da nastere la interpretari.
Daca citeati in continuare vedeati ca nu mai exista nici o posibilitate de interpretare:

Art. 170
(1) Pentru persoanele inscrise la pensie incepand cu data intrarii in vigoare a prezentei legi, la punctajul mediu anual determinat in conditiile art. 95 se aplica un indice de corectie calculat ca raport intre 43,3% din castigul salarial mediu brut realizat si valoarea unui punct de pensie in vigoare la data inscrierii la pensie, actualizata cu rata medie anuala a inflatei pe anul 2011.

(2) Incepand cu anul 2013, castigul salarial mediu brut realizat, prevazut la alin. (1), este cel definitiv, cunoscut in anul precedent celui in care se deschide dreptul la pensie pentru anul calendaristic anterior, comunicat de Institutul National de Statistica.

tudorvaleriu a scris:

Daca citeati in continuare vedeati ca nu mai exista nici o posibilitate de interpretare:

Art. 170
(1) Pentru persoanele inscrise la pensie incepand cu data intrarii in vigoare a prezentei legi, la punctajul mediu anual determinat in conditiile art. 95 se aplica un indice de corectie calculat ca raport intre 43,3% din castigul salarial mediu brut realizat si valoarea unui punct de pensie in vigoare la data inscrierii la pensie, actualizata cu rata medie anuala a inflatei pe anul 2011.

(2) Incepand cu anul 2013, castigul salarial mediu brut realizat, prevazut la alin. (1), este cel definitiv, cunoscut in anul precedent celui in care se deschide dreptul la pensie pentru anul calendaristic anterior, comunicat de Institutul National de Statistica.

Va multumesc din suflet pentru raspuns si as dori sa-mi indicati unde pot gasi aceasta varianta a textului pentru ca pe net am gasit variante care m-au determinat sa apelez la specialistii in domeniu .
Cu stima,
V.Bodic.
Cititi OUG 1/2013 pentru modificarea si completarea Legii nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice, publicata in Monitorul Oficial, Partea I nr. 53 din 23 ianuarie 2013.