avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1048 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare anticipata

Date caz :

- femeie
-data nasterii : 19.07.1957
- vechimea in munca : 01.10.1976 ( vechime neintrerupta ; stagiu de cotizare neintrerupt)
Va rog sa imi comunicati daca si cand se poate pensiona anticipat persoana respectiva, fara penalizare.
Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 14:09, 27 August 2013
Conditii:

-Varsta 56 de ani si 10 luni
-Stagiu de 38 de ani si 10 luni,fara stagiul asimilat.


Legea 263/2010

ART. 62

(3) La stabilirea stagiului de cotizare necesar acordarii pensiei anticipate nu se iau in considerare perioadele asimilate prevazute la art. 49 alin. (1) lit. a)-c) si g).

ART. 49

(1) In sistemul public de pensii se asimileaza stagiului de cotizare si perioadele necontributive, denumite in continuare perioade asimilate, in care asiguratul:

a) a beneficiat de pensie de invaliditate;

b) a urmat cursurile de zi ale invatamantului universitar, organizat potrivit legii, pe durata normala a studiilor respective, cu conditia absolvirii acestora cu diploma;



c) a satisfacut serviciul militar ca militar in termen sau militar cu termen redus, pe durata legal stabilita, a fost concentrat, mobilizat sau in prizonierat;


g) a fost elev al unei scoli militare/scoli de agenti de politie sau student al unei institutii de invatamant din sistemul de aparare nationala, ordine publica si siguranta nationala pentru formarea cadrelor militare, politistilor si functionarilor publici cu statut special din sistemul administratiei penitenciare, cu exceptia liceului militar.


1. Pentru o femeie nascuta in iulie 1957 varsta standard de pensionare este de 60 de ani si 10 luni, stagiul complet de cotizare este de 30 de ani si 10 luni iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Poate solicita:
- pensie pentru limita de varsta, la 60 de ani si 10 luni, in mai 2018;
- pensie anticipata (fara diminuare), la 55 de ani si 10 luni, in mai 2013, daca aveti un stagiu de cotizare de 38 de ani si 10 luni;
- pensie anticipata partiala, la 55 de ani si 10 luni, in mai 2013.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie anticipata stanescuileana stanescuileana Sunt nascuta in anul 1957 - luna august -11 .Vechimea in munca este de 26 ani ( aprox ) .Am 5 ani de facultate la zi ! Beneficiez de pensie anticipata de orice ... (vezi toată discuția)
Pensie anticipata Sara21 Sara21 Va rog mult sa imi spuneti cand ma pot pensiona anticipat, avand in vedere ca sunt nascuta pe 24 aprilie1957, si am 20 de ani in grupa de munca II. Va ... (vezi toată discuția)
Calculare pensie anticipata partiala lorennna2000 lorennna2000 Buna ziua .Nascuta 04.1957 31 ani vechime in munca din care 9 ani la spital ca asistenta medicala 1982-1991, -- in invatamant din 1991 si pana in ... (vezi toată discuția)