Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... eliminare sporuri
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

eliminare sporuri

Directorul societatii la care lucrez a hotarat printr-o decizie(pe care am refuzat sa o semnez) eliminarea tuturor sporurilor acordate personalului TESA, cu exceptia sporului de vechime,motivand dificultati economice.Este legal acest lucru, tinand seama de faptul ca:
1.aceasta eliminare a sporurilor nu afecteaza tot personalul TESA si nici celelalte categorii de salariati.
2.in decizie nu se precizeaza perioada in care sporurile vor fi eliminate.
3.salariatii nu si-au dat acordul scris cu privire la aceasta eliminare a sporurilor.
4.societatea are dificultati economice de aproape 1 an ,timp in care salariile angajatilor au fost platite cu intarziere
5. pana la acesta decizie nu s-au mai luat alte masuri de redresare.
Sporurile erau prevazute in Contractul de munca individual? Dar in contractul colectiv de munca la nivel de unitate?
De principiu, orice decizie a angajatorului poate fi contestata in justitie.
Modificarile salariale se pot realiza, de regula, doar prin semnarea unui act aditional la contrecatul individual de munca.
Daca decizia angajatorului nu este legala (conforma cu contractul de munca - individual si/sau colectiv), iar la urmatorul salariu veti primi mai putini bani , veti putea cere instanei obligarea angajatorului la plata diferentelor cuvenite.
Pentru un raspuns mai concret, ar trebui verificate actele interne, in sensul analizarii posibilitatii legale ca anagajatorul sa decida, iar decizia sa devina opozabila si aplicabila doar prin aducerea la cunostinta celor vizati.
In majoritatea cazurilor o decizie unilaterala a angajatorului nu este valabila.

Larisa Somfalean - avocat.
Sporurile sunt prevazute in CCM la unitate.
In acelasi CCM urmariti daca salariatii au "permis" angajatorului sa dispuna asupra sporurilor si care sunt conditiile ca modificarea sa devina operabila.
Conform CCM sporurile acordate pot fi modificate/eliminate numai prin negociere cu salariatii.
In conditiile expuse de dumneavoastra, angajatorul nu va poate diminua salariile prin eliminarea sporurilor.
Daca totusi acest lucru se intampla, va trebui sa va judecati cu societatea angajatoare pentru diferentele in minus.
Puteti sa faceti si o sesizare la ITM, preventiv.
Mult succes!