Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Credit neplatit
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Credit neplatit

Buna ziua,
daca un credit facut in timpul casatoriei(apoi a urmat divortul fara partaj),titularul nu mai poate plati ratele,intra in incapacitate de plata,banca nu poate pune poprire pe salariul fostului sot/sotie?
Am incercat o restructurare de credit dar banca nu este de acord.
Ce se poate face,va rog?
In cazul in care si sotul a semnat contractul ca si girant/codebitor automat se pune poprire pe salariul lui. In cazul in care ati luat creditul fara semnatura sotului si ati girat cu averea personala, dupa divort sotul nu va fi urmarit, deoarece s-a facut partaj, Dvs ati ramas cu o parte din bunuri care intra in garantie.
In cazul in care si sotul a semnat contractul, poate fi pus la plata ratelor si dupa divort.
multumesc,contractul nu a fost semnat de sot,s-a mers doar pe veniturile mele fara a cere copie dupa actul locuintei macar.
Solutii mai sunt......?
Numai partajul, sa cereti o cota mai mare din bunuri in lotul dvs avand in vedere ca parte din ele s-au cumparat cu banii din credit pt care numai dvs platiti rate.
Mai puteti sa cereti ca instanta sa constate ca acel credit e o datorie comuna si so oblige pe fosta/ fostul la plata ratelor.