Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... ajutor de somaj
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

ajutor de somaj

Buna ziua!
Va rog sa-mi spuneti ce conditii trebuiesc indeplinite pentru ca un angajat sa poata beneficia de ajutor de somaj?
Buna ziua.Potrivit prevederilor art.34 din Legea nr.76/2002 privind sistemul asigurãrilor pentru somaj si stimularea ocupãrii fortei de muncã, denumitã în continuare lege :

1).Somerii prevãzuti la art. 17 alin. (1) din lege, beneficiazã de indemnizatie de somaj dacã îndeplinesc cumulativ urmãtoarele conditii:

a) au un stagiu de cotizare de minimum 12 luni în ultimele 24 de luni premergãtoare datei înregistrãrii cererii

b) nu realizeazã venituri sau realizeazã din activitãti autorizate potrivit legii venituri mai mici decât salariul de baza minim brut pe tara garantat in plata;

c) nu îndeplinesc conditiile de pensionare, conform legii;

d) sunt înregistrati la agentiile pentru ocuparea fortei de muncã în a cãror razã teritorialã îsi au domiciliul sau, dupã caz, resedinta, dacã au avut ultimul loc de muncã ori au realizat venituri în acea localitate.

3). Somerii prevãzuti la art. 17 alin. (2) din lege, beneficiazã de indemnizatii de somaj dacã îndeplinesc cumulativ urmãtoarele conditii:

a) sunt înregistrati la agentiile pentru ocuparea fortei de muncã în a cãror razã teritorialã îsi au domiciliul;

b) nu realizeazã venituri sau realizeazã din activitãti autorizate potrivit legii venituri mai mici decât salariul de baza minim brut pe tara garantat in plata;

c) nu îndeplinesc conditiile de pensionare, conform legii.

Perioadã de acordare a indemnizatiei de somaj

A. Somerii prevãzuti la art. 17 alin. (1) din lege

Potrivit prevederilor art.39 din Legea nr.76/2002 privind sistemul asigurãrilor pentru somaj si stimularea ocupãrii fortei de muncã, perioada pentru care se acordã indemnizatia de somaj se stabileste diferentiat, în functie de stagiul de cotizare dupã cum urmeazã:

a) 6 luni, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel putin un 1 an;

b) 9 luni, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel putin 5 ani;

c) 12 luni, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare mai mare de 10 ani.

B. Somerii prevãzuti la art. 17 alin. (2) din lege

Potrivit prevederilor art.40 din Legea nr.76/2002 privind sistemul asigurãrilor pentru somaj si stimularea ocupãrii fortei de muncã, perioada pentru care se acordã indemnizatia de somaj este de 6 luni
De ieri guvernul a majorat aceste perioade cu 3 luni
1.Trebuie sa va inceteze CIM cu unul din urmatoarele articole din Codul muncii: art. 56 lit. a), b), c), e), f), h) si j), art. 61 lit. c) si d), art. 65 alin. (1), art. 94 alin. (4);
2. Sa aveti lucrate 12 luni (nu neaparat consecutive) in ultimele 24 de luni.
3. Angajatorul sa fi platit contributiile pentru somaj.
tudorvaleriu a scris:

1.Trebuie sa va inceteze CIM cu unul din urmatoarele articole din Codul muncii: art. 56 lit. a), b), c),

:O cum adica "trebuie"?
art.56 a) la decesul salariatului;
b) la data ramanerii irevocabile a hotararii judecatoresti de declarare a mortii sau a punerii sub interdictie a salariatului
c) abrogata prin OUG nr.55/2006
... cum sa mai iei somaj daca iti desface CIM cu aceste articole? :stunned:

iar acum postez si ART. 17 din L76/2002
(1) În vederea stabilirii dreptului de indemnizaţie de şomaj, şomerii prevăzuţi la art. 16 lit. a) sunt persoanele care se pot găsi în una dintre următoarele situaţii:
a) le-au încetat raporturile de muncă din motive neimputabile lor;
b) le-au încetat raporturile de serviciu din motive neimputabile lor;
c) le-a încetat mandatul pentru care au fost numiţi sau aleşi, dacă anterior nu au fost încadraţi în muncă sau dacă reluarea activităţii nu mai este posibilă din cauza încetării definitive a activităţii angajatorului;
d) a expirat durata pentru care militarii au fost angajaţi pe bază de contract sau li s-a desfăcut contractul din motive neimputabile lor;
e) le-a încetat raportul de muncă în calitate de membru cooperator, din motive neimputabile lor;
f) au încheiat contract de asigurare pentru şomaj şi nu realizează venituri sau realizează, din activităţi autorizate potrivit legii, venituri mai mici decât valoarea indicatorului social de referinţă, în vigoare;
g) au încetat activitatea ca urmare a pensionării pentru invaliditate şi care, ulterior, au redobândit capacitatea de muncă şi nu au reuşit să se încadreze în muncă;
h) le-au încetat raporturile de muncă sau de serviciu din motive neimputabile lor, în perioada de suspendare a acestora, potrivit legii;
i) *** Abrogată
j) reintegrarea în muncă, dispusă prin hotărâre judecătorească definitivă, nu mai este posibilă la unităţile la care au fost încadrate în muncă anterior, din cauza încetării definitive a activităţii, sau la unităţile care au preluat patrimoniul acestora;
k) le-a încetat activitatea desfăşurată exclusiv pe baza convenţiei civile.
andreea81, utilizator
1. Adica: numai daca incetarea contractului individual de munca se face cu unul din aceste articole din Codul muncii atunci aveti dreptul la primirea indemnizatiei de somaj.
2. Textul care vi l-am citat eu este art.5 din Normele de aplicare a Legii 76/2002, care explica ce inseamna art.17(1) lit.a) din lege (incetarea raporturilor de munca din motive neimputabile salariatilor). Cititi-le bine si vedeti ca asa este.
3. Va doresc sa nu faceti niciodata parte din articolele mentionate (cu malitiozitate) de dvs. Viata cat mai lunga!
Multumesc. Sper ca nu va trebui sa aplic aceste reglementari, dar ....;)