Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Produse ce vor avea TVA 9% de la 1.09.2013
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Produse ce vor avea TVA 9% de la 1.09.2013

Conform Ordinului 1436/852/2013 privind aplicarea cotei reduse de TVA 9% pentru paine si specialitati de panificatie, rezulta la art.1, aln. 1 litera b urmatoarele: " cornuri, chifle, batoane, covrigi, minibaghete, franzeluţe şi împletituri, care se încadrează în grupa produse de brutărie la codul CAEN/CPSA 1071, se înţelege produsele de panificaţie care au compoziţia pâinii, astfel cum este definită la lit. a)." .
Astfel, pe langa lista de mai sus, mai exista si alte produse cu diferite denumiri, dar care au compozitia painii (ex: lipia romaneasca: faina, drojdie, sare).Se incadreaza sau nu la 9% avand in vedere ca nu se regasete enumerata?
De asemenea, unele produse enumerate mai sus sunt imbunatatite cu zahar si margarina, acestea unde se vor situa? La 9% sau la 24%?

Exemple de produse cu cota de tva incerta: pesmet, painea graham, painea rebut, painea cu cartof, painea cu tarate, etc
Multumesc

daniscom, utilizator
Parerea mea este ca toate aceste sortimente prezentate de dumneavostra se incadreaza in categoria produse de panificatie.