avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1325 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Ce acte trebuie pentru succesiune notariala?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Ce acte trebuie pentru succesiune notariala?

Buna ziua,

Am un var primar care a murit in 2009.

Eu sunt singurul mostenitor al lui, a lasat in urma o casa+ teren intr-un sat....

De ce acte am nevoie pentru dezbaterea succesiunii la notar si de unde le obtin?

2 MARTORI AM !!
-Actele de proprietate ale casei(in original) nu sunt de gasit....
-Certificat de deces nu stie nimeni daca mai exista, vecinii s-au ocupat de inmormantare dar certificatul nu il are nici unul.
-CUM dovedesc gradul meu de rudenie cu el? El e fiul fratelui tatalui meu.
-Certificat fiscal pt imobil- mi se poate elibera mie?

Va multumesc.
Ultima modificare: Joi, 29 August 2013
danielstroe, utilizator
Cel mai recent răspuns: andreistan , utilizator 09:52, 30 August 2013
Nu cred ca veti putea obtine copii legalizate sau "duplicate" pentru actele de proprietate.

Singura solutie pe care o vad ar fi tot instanta...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Succesiune, nu am actele imobilului din masa succesorala danielstroe danielstroe Buna ziua, Am un var primar care a murit in 2009. Eu sunt singurul mostenitor al lui, a lasat in urma o casa+ teren intr-un sat.... Vreau sa dezbat ... (vezi toată discuția)
Acte necesare pt succesiune doru anghel doru anghel va rog frumos daca stie cineva as vrea sa stiu ce acte ii trebuie pt succesiunea dupa tata unei femei casatorite care are alt nume decat cel de fata . E ... (vezi toată discuția)
Mostenire gabielle88 gabielle88 Bună ziua. Numele meu este Raluca, sunt a doua fiica a unei familii. Tatăl meu a decedat în luna mai, iar mama mea este în viata, locuiește în casa ... (vezi toată discuția)