Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Abandonul minorului de catre mama si lasat in grija ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Abandonul minorului de catre mama si lasat in grija tatalui

Buna,am trait in concubinaj timp de 7 ani cu o femeie,in urma reletiei noastre avem un baietel de 3 ani si 4 luni.In urma cu o luna si jumatate a plecat in vizita in Republica Austria impreuna cu copilul.Acum a parasit tara dupa ce copilul mi-a fost adus acasa si mi-a zis ca relatia sa terminat si sa ma spal cu copilul pe cap.am intrebat cum si raspunsul a fost unul cinic...,,fa sapun din el''...Deocamdata sunt atat de bulversat si socat ca nu stiu ce sa ma fac.Copilul nu am unde sa il las nu am la cine.Daca imi puteti da un sfat cu ce am de facut.Multumesc
Art. 305

Abandonul de familie

Săvârşirea de către persoana care are obligaţia legală de întreţinere, faţă de cel îndreptăţit la întreţinere, a uneia dintre următoarele fapte:

a) părăsirea, alungarea sau lăsarea fără ajutor, expunându-l la suferinţe fizice sau morale;

b) neîndeplinirea cu rea-credinţă a obligaţiei de întreţinere prevăzute de lege;

c) neplata cu rea-credinţă, timp de două luni, a pensiei de întreţinere stabilite pe cale judecătorească,

se pedepseşte, în cazurile prevăzute la lit. a) şi b), cu închisoare de la 6 luni la 2 ani sau cu amendă, iar în cazul prevăzut la lit. c), cu închisoare de la unu la 3 ani sau cu amendă.

Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate.

Împăcarea părţilor înlătură răspunderea penală.
gi-jane2, moderator
Va trebui sa-l cresteti, cam asta aveti de facut. Adresati-va instantei pt a cere sa exercitati singur autoritatea parinteascap si pensie de la mama.

Da, asa vad si eu lucrurile.
Aveti dreptul la pensia de intretinere.
Copilul nu am unde sa il las nu am la cine.Daca imi puteti da un sfat cu ce am de facut.Multumesc

Il inscrieti la camin/gradinita/cresa, angajati o bona
Da, sau cel mai indicat ar fi sa il lasati la bunici pana veniti acasa.
Sau la alte rude...