Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Art.215 Cod penal-noul Cod Penal
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Art.215 Cod penal-noul Cod Penal

Buna ziua! A existat un proces si o condamnare de 6 ani in baza art.215 cp, acum se judeca apelul la Curtea de Apel. Intrebarea mea este urmatoarea: daca nu exista deocamdata o sentinta definitiva, odata cu intrarea in vigoare a noului Cod Penal, se va revizui condamnarea de 6 ani, avand in vedere ca potrivit noului cod pedeapsa maxima este de 5 ani? Si daca de la savarsirea faptei au trecut 10 ani, se poate prescrie? Va multumesc!
Si daca dosarul este in instanta, si partile se impaca dupa prevederile noului cod penal, se inlatura raspunderea penala?