Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Polita RCA - asigurat fara permis?
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Polita RCA - asigurat fara permis?

Buna ziua.Ne confruntam cu urmatoarea problema:mama mea a cumparat o masina,pe care o voi utiliza eu.Trebuie sa fac asigurarea RCA pe numele proprietarului,respectiv al mamei,dar nu stiu cum se procedeza cand acesta nu are permis.Va rog sa-mi raspundeti ,daca puteti la intrebare.Multumesc.
NU este nicio legatura intre permis si asigurare. Se asigura masina si nu proprietarul.
Cand faceti asigurarea prezentati CI a proprietarului si certificatul de inmatriculare al masinii.

Conform legii asigurarilor nr. 136/1995 privind asigurările si reasigurările în România, asigurarea RCA este valabila si in cazul in care masina nu este condusa de proprietar.

Art. 48. - Persoanele fizice* sau juridice care au în proprietate vehicule supuse
înmatriculării/înregistrării în România, precum si tramvaie au obligaia să se asigure
pentru cazurile de răspundere civilă ca urmare a pagubelor produse prin accidente de
vehicule în limitele teritoriale de acoperire si să menină valabilitatea contractului de
asigurare prin plata primelor de asigurare, precum si să aplice pe parbrizul vehiculului
sau în alt loc vizibil din exterior vigneta.

* Nu se precizeaza ca trebuie sa detina permis de conducere.

Art. 51. - Despăgubirile, astfel cum sunt prevăzute la art. 49 si 50, se acordă si în
cazul în care cel care conducea vehiculul
, răspunzător de producerea accidentului, este
o altă persoană decât asiguratul.