avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 331 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Polita RCA - asigurat fara permis?
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Polita RCA - asigurat fara permis?

Buna ziua.Ne confruntam cu urmatoarea problema:mama mea a cumparat o masina,pe care o voi utiliza eu.Trebuie sa fac asigurarea RCA pe numele proprietarului,respectiv al mamei,dar nu stiu cum se procedeza cand acesta nu are permis.Va rog sa-mi raspundeti ,daca puteti la intrebare.Multumesc.
Cel mai recent răspuns: cyan , moderator 19:58, 3 Septembrie 2013
NU este nicio legatura intre permis si asigurare. Se asigura masina si nu proprietarul.
Cand faceti asigurarea prezentati CI a proprietarului si certificatul de inmatriculare al masinii.

Conform legii asigurarilor nr. 136/1995 privind asigurările si reasigurările în România, asigurarea RCA este valabila si in cazul in care masina nu este condusa de proprietar.

Art. 48. - Persoanele fizice* sau juridice care au în proprietate vehicule supuse
înmatriculării/înregistrării în România, precum si tramvaie au obligaia să se asigure
pentru cazurile de răspundere civilă ca urmare a pagubelor produse prin accidente de
vehicule în limitele teritoriale de acoperire si să menină valabilitatea contractului de
asigurare prin plata primelor de asigurare, precum si să aplice pe parbrizul vehiculului
sau în alt loc vizibil din exterior vigneta.

* Nu se precizeaza ca trebuie sa detina permis de conducere.

Art. 51. - Despăgubirile, astfel cum sunt prevăzute la art. 49 si 50, se acordă si în
cazul în care cel care conducea vehiculul
, răspunzător de producerea accidentului, este
o altă persoană decât asiguratul.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Plata rca de catre comodatar angheladrian angheladrian Am inteles ca se poate face un contract de comodat intre un proprietar de masina si un utilizator, in care sa se specifice ce taxe trebuiesc sa fie platite de ... (vezi toată discuția)
Asigurare pentru masina inmatriculata in alta tara GABRIELDUMITRIU GABRIELDUMITRIU Buna ziua, cum pot face un rca pt o masina inmatriculata in alta tara? (vezi toată discuția)
Raspundere civila auto popflorincozmin popflorincozmin Buna ziua Doresc sa stiu daca pot incheia in Romania (la o societate de asigurari din Romania)o asigurare pentru un autovehicul inmatriculat in Franta, daca ... (vezi toată discuția)