Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Oprirea utilitatilor unui propietar rau platnic
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Oprirea utilitatilor unui propietar rau platnic

Avem o propietara care nu-si plateste intretinerea de un an motivand ca este executata silit de banca si pierde casa.Administratorul doreste sa-i opreasca apa rece pt. a limita consumurile,mentionez ca aceasta persoana este fosta presedinta de bloc care a facilitat delapidarea unor sume din banii locatarilor pt. plata facturilor Radet.In urma procesului cu fostul adm. si cu fosta presedinta,vinovat a fost gasit doar administratorul care este executat silit de executorul angajat de asoc.dar nu are propietati sau bunuri si ne plateste 180lei/luna (a furat in jur de 140.000lei)noi nu avem apa calda si caldura de cativa ani.daca nu platim facturile la timp riscam sa ne opresca apa rece si sa nu ne mai ridice gunoiul.(deoarece contul asoc. este executat silit de RADET nu putem sa ne folosim de el)nu mai avem niciun fel de fond intrucat propietarii platesc doar intretinerea si nu vor sa auda de dat alti bani,asteptind sa plateasca cine a furat.De aceea administratorul propune aceasta solutie dar nu stiu daca este legal.Am dat-o in judecata,insa banii pe care ni-i datoreaza vor intra probabil in contul exectat si nu ne vom putea folosi de ei,vanzrea ap. merge f. greu este amanata mereu de banca si s-ar putea sa mai stea ceva timp in bloc si sa consume apa (sunt 3pers.),gunoi etc.multumesc anticipat pt.orice raspuns
HG nr 1588/2007 Art. 17
(1) Comitetul executiv al asociatiei de proprietari are urmatoarele atributii:

n) gestioneaza situatiile exceptionale si de criza;

Comitetul executiv condus de presedintele de asociatie,in situatia mentionata este indreptatit,pentru a stopa majorarea debitului ,sa dispuna masura sistarii provizorii /debransarii de la sistemul centralizat de utilitati
dobrecora a scris:
Administratorul doreste sa-i opreasca apa rece

Daca este posibil din punct de vedere tehnic si nu afectati alti proprietari, opriti-i orice utilitate. Legal este ca fiecare sa plateasca ceea ce consuma si nu poate sa va oblige nimeni sa-i dati apa gratuit, caldura gratuit, gaz gratuit, sa-l lasati sa foloseasca liftul gratuit...