avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 288 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale vreau sa vand o firma cu datorii
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

vreau sa vand o firma cu datorii

vreau sa vand un srl cu datorii la terti si la stat, dupa predarea activului si pasivului societatii, daca noul actionar nu plateste datoriile preluate mai put fi tras la raspundere pentru ele?
Fiecare administrator raspunde pentru mandatul sau.

Ca sa nu raspunzi pentru mandat nu este suficient doar actul aditional si procesul verbal de predare gestiune.
Este necesar si Hotarirea AGA formata din noul/noii asociati care sa iti dea descarcare de gestiune.

De asemenea, este necesara Hotarirea AGA de aprobare a situatiilor financiare pentru fractiunea de exercitiu fiscal.

Nu e chiar asa simplu ...

Ai grija.
Betoneaza-te cu acte, altfel ...

Alberto Kurtyan
se spune ca "mortii se acopera cu pamant, iar viii cu hartii " :thumbup pe de alta partre se pare ca apar reglementari noi in ce priveste raspunderea asociatului/ administratorului unei societati, chiar si dupa cesionarea partilor sociale.Deci mare atentie...:rolleyes:
O vinzi, faci cesiunea,intocmesti un proces verbal de predare- primire si gata ai scapat cu basma curata!

Dar inca mai poti raspunde pt datoriile firmei, daca ai avalizat in nume propriu un bilet la ordin sau CEC in calitatea ta de administrator sau asociat sau emitere de fidejusiuni in conditiile art 1652 si urm C. Civ

Mai sunt ceva cazuri, dar se rezolva si alea.

Dar daca vrei sa o vinzi poti sa ma contactezii:
www.infiintarifirme-db.ro

O vinzi, faci cesiunea,intocmesti un proces verbal de predare- primire si gata ai scapat cu basma curata!


Nu este suficient sa intocmesti doar cesiunea si procesul verbal.

Am avut cazuri de condamnari penale pentru inselaciune, evaziune fiscala, declararea nulitatii cesiunii, atragerea raspunderii personale in cadrul falimentului si al lichidarii.

Stiu personal cazuri de firme vindute la boschetari in care administratorii initiali au patit-o rau de tot.

Si toate s-au intimplat deoarece au ascultat de sfaturile unor binevoitori din ziare care dau anunturi gen
"cumpar firma cu datorii".
Sunt oameni care chiar cred ca pot da 1000 euro si pot scapa de datorii de miliarde sau zeci de miliarde.

Actele lor nu au fost bune de nimic.

Vorbeste cu avocatu' de mai 'nainte, poate te "ajuta" el.

Alberto Kurtyan
buna si eu am o firma cu datori deci ca sa o trec pe cineva ce tre sa fac mai exact? ca sa nu am probleme ?

Alte discuții în legătură

S.r.l. ONU EMIL ONU EMIL Unde pot gasi un articol de lege care sa explice pasii de urmat la instrainaarea unei soc. comerciale.Se face contract de cesiune,P.V. de predare a actelor ... (vezi toată discuția)
Cesionare srl cu datorii la buget danxkx danxkx Buna ziua, Speta este urmatoarea: SRL-ul cu cu unic asociat si unic actionar, fara salariati, este infiintata in trimestrul 3 - 2010, nu are activitate pana ... (vezi toată discuția)
Vanzare firma Almaro_1 Almaro_1 Buna ziua Stiu ca sa mai discutat despre acest subiect dar poate intre timp legislatia s-a mai schimbat si nu vreau sa fac o nelegalitate Am o firma care ... (vezi toată discuția)