Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Taxa purtatoare de TVA
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Taxa purtatoare de TVA

Buna ziua, am achizitionat o masina in leasing , la a doua rata ma trezesc pe factura cu taxa de mediu cu TVA.
Este normal ? Eu am sa ma adresez institutiilor.
Ne-am saturat de atata magarie.Ei imi trantesc in fata ca in contract este stipulat nu stiu ce , la art 7 , spune nu stiu ce .Este corect sau nu?
Este corect pentru ca ei au achitat taxa in numele dvs., iar firma de leasing este platitoare de TVA este obligata sa refactureze cu TVA. Asta e unul din riscurile unei masini in leasing - orice se factureaza este purtator de TVA.
In legatura cu contractul: daca nu v-a convenit o clauza sau daca nu au dorit sa negocieze, trebuie sa apelati la alta firma. Nimeni nu va obliga sa semnati un contract daca nu doriti aceast lucru sau daca nu va convin clauzele stipulate.
Buna ziua,

Potrivit art.137, alineatul 2 din CF, litera (a), baza de impozitare a tva cuprinde impozitele şi taxele, dacă prin lege nu se prevede altfel, cu excepţia taxei pe valoarea adăugată.

Concluzia este ca societatea de leasing a procedat corect adaugand in cadrul bazei impozabile a TVA, taxa de mediu.

Numai bine
CONTABIUM, Contabil