Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Cand pot intra in concediu prenatal?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Cand pot intra in concediu prenatal?

Buna ziua,
Cand pot intra in concediu prenatal? Data probabila a nasterii este 01.12.2013.
Pe perioada concediului prenatal o sa mai primesc salariu, si cat(75% sau 100%)?
Astept raspunsul dumneavoastra.
Va multumesc!
1. Din OUG 158/2005 privind concediile şi indemnizaţiile de asigurãri sociale de sãnãtate:

Art. 23. - (1) Asiguratele au dreptul la concedii pentru sarcinã şi lãuzie, pe o perioadã de 126 de zile calendaristice, perioadã în care beneficiazã de indemnizaţie de maternitate.

Art. 24. - (1) Concediul pentru sarcinã se acordã pe o perioadã de 63 de zile înainte de naştere, iar concediul pentru lãuzie pe o perioadã de 63 de zile dupã naştere.
(2) Concediile pentru sarcinã şi lãuzie se pot compensa între ele, în funcţie de recomandarea medicului şi de opţiunea persoanei beneficiare, în aşa fel încât durata minimã obligatorie a concediului de lãuzie sã fie de 42 de zile calendaristice.

Art. 25. - (1) Cuantumul brut lunar al indemnizaţiei de maternitate este de 85% din baza de calcul stabilitã conform art. 10.
(2) Indemnizaţia de maternitate se suportã integral din bugetul Fondului naţional unic de asigurãri sociale de sãnãtate.

2. - Pe perioada de concediu de maternitate nu se plateste salariu ci o indemniztie calculata 85% din baza de calcul care este formata din veniturile brute din cele 6 luni anterioare lunii in care intrati in concediu de maternitate.
- Indemnizatia este cal;culata si platita de angajator care recupereaza intreaga suma de la Casa Judeteana de Asigurari de Sanatate (CJAS).