avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 898 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Infiintare asociatie culturala non-profit
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Infiintare asociatie culturala non-profit

Buna ziua! Am in pln deschiderea unei asociatii non-profit si as avea mare nevoie de ajutor in stabilirea statutului. In cadrul asociatiei se vor sustine lectii de actorie, grupuri de dezvoltare personala si lectii de oratorie.
In statut trebuie precizate persoanele ce vor fi responsabile cu fiecare dintre activitatile propuse?
Este vreo problema daca una dintre activitati va fi realizata de o persoana care va figura ca voluntar sau membru-asociat si nu de un membru fondator?
Va multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: ContSters298774 , utilizator 21:05, 22 Octombrie 2013
Presupunand, printr-un miracol(dupa cum mi se pare mie), ca toate actele vor fi in regula, trebuie sa depun 3 cereri:
- cerere de definitivare a incheierii
- cerere de emitere a certificatului de inscriere
- cerere de eliberare de copii legalizate ale incheierii.

Ati putea sa imi spuneti va rog in ce moment si unde trebuie depuse?

Multumesc pentru ajutor!
Dupa ce se prounta judecatorul va dura cam 3 saptamani dupa care incheierea ramane definitiva. Atunci se poate depune o singura cerere in care precizati ca doriti legalizarea incheierii si elierarea certificatului de inregistrare.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Infiintare fundatie un_kopill un_kopill Buna! ma poate ajuta cineva cu un model de act constitutiv pt o fundatie si un statut? deasemenea, rezervarea de denumire se face in bucuresti si pt viitoarea ... (vezi toată discuția)
Calitatea de membru activ (cu drept de vot in aga) intr-o asociatie mariusorban mariusorban Ce ii confera dreptul de a participa si vota la sedintele AGA (in afara de plata cotizatiei si a indatoririlor din statut) unui membru care nu este fondator ... (vezi toată discuția)
Act constitutiv si statut mikyangel mikyangel Vreau sa infiintez o Asociatie pentru persoane cu handicap. Am primit aprobarea denumirii, am intocmit Statutul si Actul Constitutiv dar nu am bani sa merg cu ... (vezi toată discuția)