Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Infiintare asociatie culturala non-profit
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Infiintare asociatie culturala non-profit

Buna ziua! Am in pln deschiderea unei asociatii non-profit si as avea mare nevoie de ajutor in stabilirea statutului. In cadrul asociatiei se vor sustine lectii de actorie, grupuri de dezvoltare personala si lectii de oratorie.
In statut trebuie precizate persoanele ce vor fi responsabile cu fiecare dintre activitatile propuse?
Este vreo problema daca una dintre activitati va fi realizata de o persoana care va figura ca voluntar sau membru-asociat si nu de un membru fondator?
Va multumesc anticipat!
Presupunand, printr-un miracol(dupa cum mi se pare mie), ca toate actele vor fi in regula, trebuie sa depun 3 cereri:
- cerere de definitivare a incheierii
- cerere de emitere a certificatului de inscriere
- cerere de eliberare de copii legalizate ale incheierii.

Ati putea sa imi spuneti va rog in ce moment si unde trebuie depuse?

Multumesc pentru ajutor!
Dupa ce se prounta judecatorul va dura cam 3 saptamani dupa care incheierea ramane definitiva. Atunci se poate depune o singura cerere in care precizati ca doriti legalizarea incheierii si elierarea certificatului de inregistrare.