Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Data iesirii la pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Data iesirii la pensie

Barbat, nascut 06.06.1954.
Vechime conform carnet munca = 40 ani si 3 luni (inclusiv armata si 3 perioade in care a fost in somaj - 4 luni, 3 luni si in prezent din ianuarie 2013);
Din cei 40 ani, 19 ani am lucrat in grupele 1 (un an) si 2 de munca.
Cand pot iesi la pensie si cu cat se mareste vechimea pentru perioada in care am lucrat in conditii grele (grupa).
Va multumesc!
Daca ati lucrat 18 ani in conditii deosebite, grupa a II a, vi se reduce virsta de pensionare cu 4 ani, deci va puteti pensiona la 61 ani. Sau va puteti pensiona anticipat partial la 60 de ani. Sfatul meu este sa mergeti la Casa de pensii cu toate documentele ce atesta vechimea dv. in munca si acolo va va spune exact data cind va puteti pensiona.
Va multumesc pentru sfaturi. Pentru ca la sfarsitul acestui an se termina si perioada de somaj si pentru ca am o varsta la care este imposibil sa-mi mai gasesc un loc de munca ma gandeam ca dupa somaj as putea sa ma pensionez anticipat sau anticipat partial asa incat sa am o sursa de venit, asa cu o fi, mica.
Daca mai poate cineva sa-mi mai dea unele sfaturi i-as fi recunoscator.
Cu stima!
1. Pentru un barbat nascut in iunie 1954 varsta standard de pensionare este de 65 de ani, stagiul complet de cotizare este de 35 de ani iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. - Din cei 40 de ani si 4 luni am scazut armata si raman 39 de ani stagiu de cotizare.
- Perioadele de somaj indemnizat sunt stagii de cotizare la pensie, contributia fiind platita de catre Agentia de Somaj.

3. Pentru anii lucrati in grupe superioare de munca:
- se reduce varsta standard de pensionare cu 4 ani (65 - 4 = 61 de ani);
- se adauga la stagiul de cotizare 5 ani (39 + 5 = 44 de ani).

4. Puteti solicita:
- pensie pentru limita de varsta, la 61 de ani, in iunie 2015;
- pensie anticipata (fara diminuare), la 60 de ani, in iunie 2014.
Domnule tudorvaleriu,
Va mutumesc!