Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salariu de baza
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salariu de baza

Sunt referent principal( functionar public) intr o institutie publica. Intrebarea ar fi, care este salariu de baza corect? Pentru ca eu am salariu de baza 747 si salariu de baza in cuantum 1089. De la serviciul personal nu ma poate lamuri nimeni. Va multumesc.
Aici este o discutie controversata care a mai fost dezbatuta pe acest forum. Exista o lege in care scrie ca anumite sporuri in sistemul bugetar intra in salariul de baza. Personal cred ca ar trebui respectata HG 23/2013 (o gasiti aici: www.avocatnet.ro/content/art... .
Asta inseamna ca salariul de baza chiar si in sistemul bugetar nu poate fi mai mic de 800 de ron incepand cu 1 iulie 2013.
Cum aveti doua salarii de baza? Dati-ne mai multe detalii despre situatia dvs.
E problema cu salariul de baza mai mic de 800 de ron dar cu sporuri incluse in salariul de baza ajunge la 1089. Asa fac toate institutiile bugetare. Includ sporul de vechime (am impresia) in salariul de baza.

Completare: Temeiul legal ART.30 Legea 330/2009 salarizarea unitara a personalului din sectorul bugetar .

Asa este , dar cred ca trebuia precizat ca al doilea salriu include si sporurile - parerea mea.
salariu de baza in cuantum cuprinde 2 sporuri :- conditii grele si toxicitate
-pericol deosebit.
dana7711, utilizator