avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1057 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Salarizare bugetara - functionar public 2013
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Salarizare bugetara - functionar public 2013

Sporul de vechime se adauga la totalul sporurilor care nu au voie sa depaseasca 35% din salariul de baza? Salariul de baza nu este format din salariul de incadrare (OUG 9/2008) + spor vechime?
Caz - consilier cls I grad superior - 1920 lei incadrare + 288 (15%) spor vechime + 480(25% ) spor viza CFP= 2 688 lei
Nu mi-a fost acordat sporul de 25% pe motivul ca depasesc 35% din salariul de baza asa ca am beneficiat de spor viza 10%
Cel mai recent răspuns: aleko27 , utilizator 10:00, 27 Septembrie 2013
Sporul de vechime nu face parte din cei 30% .
sporul CFp este compus din 4 clase de salarizare succesive, diferenta dintre doua clase de salarizare succesive este de 2.5, probabil de aceea este 10%.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Salariu nou angajat Goguvoinicu Goguvoinicu Buna ziua! Sa presupunem ca o persoana x se angajeaza la o societate si primeste un salariu de incadrare de 1500 lei. Mai beneficieaza de urmatoarele ... (vezi toată discuția)
Salariu de incadrare si sporuri MARIA4291 MARIA4291 Buna ziua, Va rog sa ma ajutati cu aceasta nelamurire: La stabilirea salariului de incadrare pentru un nou angajat, ca functionar public la o primarie ( ... (vezi toată discuția)
Spor de vechime Flori14 Flori14 In august anul 2009 am beneficiat de sporul de vechime de 25 % , lucram la Trezorerie, in iulie anul 2011s-a desfiintat Trezoreria si m-am transferat la ... (vezi toată discuția)