Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Salarizare bugetara - functionar public 2013
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Salarizare bugetara - functionar public 2013

Sporul de vechime se adauga la totalul sporurilor care nu au voie sa depaseasca 35% din salariul de baza? Salariul de baza nu este format din salariul de incadrare (OUG 9/2008) + spor vechime?
Caz - consilier cls I grad superior - 1920 lei incadrare + 288 (15%) spor vechime + 480(25% ) spor viza CFP= 2 688 lei
Nu mi-a fost acordat sporul de 25% pe motivul ca depasesc 35% din salariul de baza asa ca am beneficiat de spor viza 10%
Sporul de vechime nu face parte din cei 30% .
sporul CFp este compus din 4 clase de salarizare succesive, diferenta dintre doua clase de salarizare succesive este de 2.5, probabil de aceea este 10%.