Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort + partaj
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort + partaj

Buna ziua

Din pacate cred ca si eu ( noi ) vom ajunge la divort . Avem cu sotia impreuna si o fetita de 7 ani .
Am mai multe intrebari :
- Inainte de casatorie pe numele meu aveam 2 apartamente ( casatorie in anul 2005 , cumparari apartamente in 2000 respectiv 2001 ) . In cazul divortului si partajului ce se va intampla cu cele 2 apartamente ?
- Fetita sigur va ramane cu sotia . Eu in afara de 1/4 din salariu mai sunt obligat sa si asigur fetitei locuinta sau plata chirie ?? ( Presupun , dupa cele citite in forum ca totusi , daca apartamentele am cumparat inainte de casatorie imi voi apartine in continuare si eu voi ramane si cu apartamentul in care locuim momentan )
- Sigur ca in afara de cele 1/4 din salariu voi ajuta fetita si cu alte lucruri ( bani , etc .. ) dar vreau sa stiu foarte exact ca judecatoria/tribunalul la ce ma poate obliga conform legislatiei . - fetita este nevinovata si ea este numai o victima care trebuie sa aiba o viata cat mai normala.

Astept raspunsurile Dumneavoastra

Cu respect
G
Sigur ca ma ocupa unde va locui fetita . Dar problema e ca eu am apartamentele si fetita sigur ca va ramane cu mamica .
In cazul divortului nu vom mai locui impreuna.

De aici vine si intrebarea - cum va fi dupa . Legea la ce ma obliga in afara de 1/4 din salariu .
Nu se pune problema ca nu o sa ajut si peste aceasta suma fetita.
Dar vreau sa stiu clar ce obligatii o sa mai am conform legii .
Daca divortam nu vom mai putea intelege.
De acea vreau sa stiu inainte cu ce raman si ce obligatii am conform legii

Cu respect
G
O sa scriu mai concret problema .
-Fetita sigur ca va ramane cu sotia mea
-Ea o sa vrea sa ramana in apartamentul in care locuim acum
-Nu are unde sa duca eventual la socrii sau in chirie . Dar ea o sa vrea sa ramane in apartamentul meu.
- In acest caz instanta poate sa-mi ia apartamentul?
- Sau numai voi trebui sa mut de acolo ?
- Sau pot sa raman in continuare in apartament? ( SINGUR )
- Voi fi obligat sa platesc chiria daca se vor muta in chirie ?

Cum credeti cum va decide instanta ?

De obicei in astfel de cazuri care este sentinta ?

Va rog frumos , daca aveti timp sa-mi raspundeti

Curespect
G
In lipsa unui acord-desi va sfatuiesc sa aveti intelepciunea de a discuta cu sotia dvs, si de a nu lasa la mana unui sistem rezolvarea problemelor dvs.- o instanta va trebui sa stabileasca:in privinta divortului:1. exercitarea autoritatii parintesti (comuna sau nu)2.inredintarea minorului cu stabilirea domiciliului acestuia ( daca in prezent fetita locuieste intr-unul din apartamentele despre care vorbiti,este posibil ca instanta, in interesul superior al minorului, sa stabileasca domiciliul fetitei..acolo)3.daca sotia va purta sau nu in continuare numele purtat in timpul casatoriei4.cuntumul pensiei de intretinere5 program de vizitare daca e cazul...in privinta partajului: 1. se va stabili care este masa partajabile(adica, acele bucuri comune,mobile sau /si imobile, dobandite in timpul casatoriei, dar si datoriile comune(adica, eventuale imprumuturi,credite 2 cota de contributie..daca la dobandirea acestor bunuri unul din soti a avut o contributie mai mare..3partajul acestor bunuri plus datorii cu stabilirea unei sulte daca este cazul..
Avand in vedere cele expuse mai sus, cred ca veti intelege de ce este foarte greu ca cineva sa va garanteze o varianta.
De aceea va si recomandam, in primul rand sa discutati cu sotia..si ulterior sa discutati cu un avocat.
Toate raspunsurile formulate aici au caracter informativ..
succes
Multumesc pentru raspuns.

Sigur ar fi cel mai bine ca lucrurile sa revina la normal , dar momentan nu vad nici o sansa .

Cum ati observat problema mea sunt apartamentele cumparate inainte de casatorie .
Cu bunurile dobandite ulterior sigur ca vom ajunge la un consens - sau instanta va decide.
Credite sau alte datorii nu avem .

Acum va intereb :
- Pot sa vand apartamentele acum ( singur - fara acordul sotiei ) ca ulterior sa evit orice discutie in acest sens ?
- De pilda pentru parinti ( defapt ei mi-au ajutat sa cumpar la vremea respectiva ) - in acest caz a-si ramane si cu apartamentele si a-si putea ajuta fetita si mai mult .
- In acest caz nici eu nu mi asi simtii fustrat , nedreptatit.

Astept raspunsurile Dvs
Cu respect
G
Nu va ajuta o vanzare daca e fictiva si va si complicati.
Daca vreti sa vindeti ca aveti unde sta , puteti vinde.
Daca nu vindeti, vorbiti cu sotia, pt a stii dinainte cum stati, sa nu va treziti ca veti fi nevoit sa cereti apoi evacuarea ei in instanta.