Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare caz de boala
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare caz de boala

Am proteza totala pe piciorul drept [sold]din 1995,in 2002 sa mai rupt o data din capatul protezei ,acu sa ros capul femulal la stingu mergind foarte greu asi putea fi pensionat pe caz de boala ,avind numai 10 ani de munca ,
1. Se poate beneficia de pensie de invaliditate oricand, daca medicii vor hotari asta.

2. Incadrarea intr-un grad de invaliditate se face prin decizie emisa de medicul expert al asigurarilor sociale avand in vedere si documentele medicale emise de medicul specialist care asigura asistenta medicala.

3. - Trimiterea catre medical specialist o da medicul de familie.
- Asadar se incepe cu o vizita la medicul de familie.