Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Inregistrare import China
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Inregistrare import China

va rog frumos sa ma ajutati sa inregistrez aceasta DVI
am invoice in val de 21174,96 USD
pe DVI am 21174,96 USD= 70478.74 RON
A00- 2112
B00-17422
am 2 plati de la vama -3540 lei,, datorii vamale,,
-16000 lei prin banca -taxe vamale
am 13 coduri de marfa
pe langa acestea mai este o facura de 1761.89 lei cu tva in care scrie -prestari servicii cont import care este o firma din Romania

intrebarea mea este de unde stiu care este comisionul vamal, transportul ,(factura de 1761.89 este factura de transport?)
stiu ca suma de la BOO-reprezinta TVA
la facturile asociate la pretul produsului trebuie sa trec factura sus mentionata si sa impart pe fiecare cod ?.valoarea impartirii trebuie sa fie cea totala cu tva sau impart numai valoarea fara tva a facturii
va multumesc mult pt raspuns
ma poate ajuta cineva va rog