Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bogat sau sarac ?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bogat sau sarac ?

Buna ziua,
In cazul gasiri unor obiecte de valoare ex: lingouri,tablouri,manuscrise etc, gasitorul ce obligatii are, daca are?V'a putea el sa vanda fara nici o problema obiectele in cauza sau ar putea sa'i atraga repercursiuni penale?
Va multumesc !
Russ a scris:
gasitorul ce obligatii are, daca are?

Sa anunte de urgenta autoritatile!
Pai sa vedem ce spune codul penal in aceste cazuri.

Insusirea bunului gasit

Art. 216. - Fapta de a nu preda in termen de 10 zile un bun gasit autoritatilor sau celui care l-a pierdut, sau de a dispune de acel bun ca de al sau, se pedepseste cu inchisoare de la o luna la 3 luni sau cu amenda.
Cu aceeasi pedeapsa se sanctioneaza si insusirea pe nedrept a unui bun mobil ce apartine altuia, ajuns din eroare in posesia faptuitorului.

Bunul gasit trebuie sa fi iesit din posesia altuia, fara voia acestuia, adica sa fie un bun pierdut, iar faptuitorul sa nu stie cui apartine, altfel este furt.
Marcel Mihalache, Avocat
trandafir2 a scris:

Sa anunte de urgenta autoritatile!

Si-n caz contrar?

Citeste mai sus.
posesorul original ...este decedat,fara succesori ! Ce se intampla cu obiectul/le in cauza dupa ce sunt predate autoritatilor,pt ca banuiesc ca vor trebui predate,exista vreo sansa sa se mai intoarca la "gasitor"?