Forum Discuţii juridice Noul Cod CAEN 2008 Cod CAEN
Discuție deschisă în Noul Cod CAEN 2008

Cod CAEN

Va rog sa-mi spuneti ce cod CAEN corespunde unei astfel de activitati:
-Prepararea si comercializarea ,exclusiv la pachet,de pizza,paste(preparate din bucataria italiana)
Se poate deschide un PFA ,sau II c-o astfel de activitate??
Spatiul este de 15 metri patrati.
Va multumesc,
Puteti folosi
cod CAEN 5610 Restaurante
Aceasta clasa include activitatea de asigurare a serviciilor de servire a mesei pentru clienti, fie ca sunt serviti stand la masa sau se servesc singuri dintr-un galantar cu produse, fie ca mananca mesele preparate in incinta, ca le iau acasa sau ca le sunt livrate la domiciliu. Aceasta include prepararea si servirea meselor pentru consumul imediat din autovehicule sau carucioare fara motor.
Aceasta clasa include activitati din:
-restaurante
-bufete expres
-restaurante fast-food
- pizzerii
-unitati de alimentatie care servesc pentru acasa
-vanzatori ambulanti la tonete de inghetata -carucioare mobile care vand mancare -prepararea hranei la standuri din piete
Aceasta clasa include de asemenea:
-activitati ale restaurantelor si barurilor conexe transportului, atunci cand sunt efectuate de unitati distincte, altele decat unitatile de transport

Aceasta clasa exclude:
-vanzarea cu amanuntul a mancarii prin intermediul masinilor automate, vezi 4799 -activitatea de concesionare a unitatilor de alimentatie, vezi 5629
5610 Restaurante
Această clasă include activitatea de asigurare a serviciilor de servire a mesei pentru clienţi, fie că sunt serviţi stând la masă sau se servesc singuri dintr-un galantar cu produse, fie că mănâncă mesele preparate în incintă, că le iau acasă sau că le sunt livrate la domiciliu. Aceasta include prepararea şi servirea meselor pentru consumul imediat din autovehicule sau cărucioare fără motor.
Această clasă include activităţi din:
-restaurante
-bufete expres
-restaurante fast-food
-pizzerii
-unităţi de alimentaţie care servesc pentru acasă
-vânzători ambulanţi la tonete de îngheţată
-cărucioare mobile care vând mâncare
-prepararea hranei la standuri din pieţe
Această clasă include de asemenea:
-activităţi ale restaurantelor şi barurilor conexe transportului, atunci când sunt efectuate de unităţi distincte, altele decât unităţile de transport

Această clasă exclude:
-vânzarea cu amănuntul a mâncării prin intermediul maşinilor automate, vezi 4799
-activitatea de concesionare a unităţilor de alimentaţie, vezi 5629

Consider ca cel mai bine ar fi sa va desfasurati aceasta activitate in cadrul unui SRL. Pentru Pfa este necesara calificarea in domeniu.
Va multumesc frumos.
As mai avea cateva nelamuriri,daca nu deranjez prea mult:
In situatia prezentata ce impozit as plati:3%,forfetar,sau??

Cum va fi stabilita taxa la primarie ,daca n-am locuri la mese ,am suprafata de numai 15 m?
Unde gasesc mai multe detalii pe intelesul omului incepator in ale legilor?
Mii de multumiri..