Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Cont contabil
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Cont contabil

Buna ziua

Am urmatorul caz, in hala noastra de productie se construieste un birou mic pentru gestionar, intrebarea mea ar fi de exemplu materialele de constructie achizitionate pentru birou pe ce cont se inregistreaza?

Multumesc anticipat
Va recomand sa inregistrati pe "investitii in curs", iar la final faceti descarcarea in baza procesului verbal de receptie.
Succes!
Buna seara,

Din contul investitii in curs(231), veti inregistra in baza procesului verval de receptie, majorarea valorii de inventar a halei de productie(212), intrucat prin investitiile create, se modifica parametrii tehnici initiali ai imobilului.
Majorarea valorii de inventar o veti raporta la DITL, in cel mult 30 de zile de la data receptiei.

Numai bine
Buna ziua,
Cand introducem chitanta de timbru de mediu in contabilitate, in casa, cu ce cont contabil o introducem?
Multumesc.
Buna ziua,

635=447 analitic

447=5311

Respect,
Dan Preda.
Buna ziua,

Cand pe extras am Alimentare card revolvinv, transfer suma minima multix, ce cont contabil trebuie sa folosesc?
Astept raspunsul dvs.
Multumesc.