Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Inregistrare contract de prestari servicii
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Inregistrare contract de prestari servicii

buna ziua, unde si cand trebuie inregistrat un contract civil de prestari servicii sau colaborare, incheiat intre o persoana fizica si una juridica. ce obligatii revin partilor?
Contractul de prestari servicii pentru activitati ocazionale se intocmeste in dublu exemplar. Nu se declara si nu se inregistreaza nicaieri.
Beneficiarul serviciului va retine si va plati impozitul pe venit si contributiile sociale in declaratia 112 pana pe 25 a lunii urmatoare celeia in care s-a facut plata catre prestator.
Daca prestatorul, persoana fizica, nu are un alt contract de munca valabil, i se va retine impozitul pe venit, contributie la sanatate si pensie.