Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Probleme la cazier
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Probleme la cazier

In urma cu 1 an un var a fost prins intr-un magazin sportiv furind.Arecunoscut fapta a fost dus la politie unde a dat o declaratie dupa care la aproximativ 4 luni a primit o instiintare ca s-a hotarit neinceperea urmarii penale si a primit o amenda penala.Acum el are nevoie de cazier judiciar si nu stie daca aceasta fapta a lui se va scrie acolo .Poate cineva sa ne ajute si sa ne spuna daca va fi mentionat in cazier furtul si amenda.Multumim anticipat
Nu va aparea nimic, iar amenda a fost administrativa nu penala.
Cazierul dumneavoastra nu va cuprinde nicio mentiune.
Pedeapsa amenzii penale figureaza inca in cazierul judiciar.

Codul penal:

Art. 134. - Reabilitarea persoanei fizice are loc de drept in cazul condamnarii la amenda sau la pedeapsa inchisorii care nu depaseste un an, daca in decurs de 3 ani condamnatul nu a savarsit nicio alta infractiune.
Reabilitarea persoanei juridice are loc de drept daca in decurs de 3 ani, de la data la care pedeapsa amenzii sau, dupa caz, pedeapsa complementara, a fost executata sau considerata ca executata si persoana juridica nu a mai savarsit nicio alta infractiune.
@ avluci:
nu poate fi vorba de amenda penala in urma NUP.
Procurorul nu aplica amenda penala.( amenda penala este o pedeapsa aplicata de catre instanta de judecata).

S-a aplicat o amenda administrativa.

Asadar, cazierul judiciar al dumneavoastra nu contine nicio mentiune, cu privire la sanctiunea cu caracter administrativ.

CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat