Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contractul de Munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contractul de Munca

Buna seara,sunt incadrata infermier la o scoala special din sect1 Bucuresti cu contract de munca pe durata nedeterminata.Toti infirmieri suntem sub Contrat Individual de Munca cu norma intreaga si programul de lucru este 8 ore/zi,40 ore/ saptamana si fara o fisa a postului.Incepand cu data de 20.09.2013 directoarea a venit cu un program in care va trebui sa lucram saptamanal cu un program de 8 ore/zi ,iar sambata si duminica un program de 6 ore/zi.Pentru sambetele si duminicile lucrate a spus ca NU vor fi platite ci vom primi zile libere in vacanta de vara a anului 2014.Am intrebat daca este legal un asa program si ca nu putem sa lucram zi de zi 30 de zile lunar fara macar o zi libera,motiv pentru care ne-a amenintat ca ne da afara si ca putem sa facem oriunde reclamatie.Un sfat de la dv astept cu drag. Va multumesc frumos !
Buna seara,
Conform Codului Muncii durata saptamanala de munca este de 40 de ore cu 2 zile de repaus. Durata maxima de munca saptamanala nu poate depasi 48 de ore, inclusive orele suplimentare. Efectuarea orelor suplimentare se poate efectua doar cu acordul salariatului, exceptie forta majora.
Orele suplimentare efectuate se compenseaza cu zile libere platite in urmatoarele 60 de zile, ori daca acest lucru nu este posibil, atunci se va adauga un spor la salariu de minim 75% din salariul de baza corespunzator duratei muncii suplimentare.
Multumesc foarte frumos! ...numai ca...in romania asta a noastra nu mai respecte nimeni codurile nici de munca nici de nimic ,multumesc frumos!
RaruCornelia, utilizator
Pentru cei care nu respecta si se incapataneaza sa sfideze legea si drepturile salariatilor exista Inspectia Muncii, exista Instante de Judecata....exista solutii, depinde doar de fiecare din noi daca acceptam sau nu.
Fiind vorba despre sectorul bugetar, exista legi speciale cu privire la aplicarea acestoara cu prioritate inainte de Codul Muncii.(norma specială derogă de la norma generală - specialia generalibus derogant).

Potrivit acestor dispozitii, in anul 2013, munca suplimentara efectuata peste durata normala a timpului de lucru de catre personalul din sectorul bugetar incadrat in functii de executie sau de conducere, precum si munca prestata in zilele de repaus saptamanal, de sarbatori legale si in celelalte zile in care, in conformitate cu reglementarile in vigoare, nu se lucreaza, in cadrul schimbului normal de lucru, se vor compensa numai cu timp liber corespunzator.

Asadar. munca suplimentara sau cea desfasurata in zilele de repaus saptamanl se va compensa numai cu timp liber corespunzator.